Radyo Neşe Basın Kulübü programında Turan Harmancı'nın canlı yayın konuğu olan İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Genel Yayın Yönetmenimiz Ercan Şeker ve Çankırı Bülteni Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Türk'den gelen soruları yanıtladı.

Gazetecilerin bazı köylerin su ve çöp konusunda sıkıntılar yaşadığı sorusunu yanıtlayan Şeker, problemin farkında olduklarını ifade ederken, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Şeker, köylerde yaşayan insan sayısına göre merkezi bütçeden ödenek ayrıldığını anlatırken, bayramlarda ve yaz aylarında köy nüfuslarının neredeyse 5 katına çıktığına dikkat çekti.

Köylere yapılan su çalışmalarının nüfusa göre yapıldığını dile getiren Şeker, “Mesela 30 hanelik bir köye orada yaşayan kişi sayısına göre su çalışması yapılır. Bu anlamda nüfus artınca kişiye düşen su oranı azalır. Ayrıca bizim içme suyu olarak götürdüğümüz içme suları yaz aylarında bahçe sulama amacıyla da kullanılıyor” diye konuştu.

Şeker, içme suyu olarak götürülen suların özellikle yaz aylarında sulama amacıyla da kullanıldığını kaydetti.

Çöp konusunda da aynı sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Şeker, “Eskiden Kurban kuyusu gömülen sakatatlar, artık çöplere atılıyor. Bu da hem koku, hem hastalık, hem de çöplerde yoğunluğa yol açıyor. Bu bizim inançlarımıza uygun değil” diye konuştu.

Şeker, vatandaşlara Özel İdare Bütçesi’ni artırabilmek için ikametlerini köylerine aldırmaları çağrısında bulundu.

Editör: Haber Merkezi