banner198

Partimden 3 kişi bana ihanet etti

Başbakan Erdoğan, K Parti'den 3 kişinin kendilerine ihanet ettiğini belirtti

Partimden 3 kişi bana ihanet etti
banner145

 

Başbakan Erdoğan, partilerin kapatılması oylamasında AK Parti'den 3 kişinin kendilerine ihanet ettiğini belirterek, yeni yapılacak anayasa konusunda da muhalefetin isteksiz davrandığını söyledi.

Pazartesi  günü   açıklayacağı  Demokratikleşme Paketi'ne de değinen Erdoğan, bu  paketin  76 milyonu kucaklayacağını söyledi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  açılışlar  için geldiği Denizli'de  Pamukkale  Üniversitesi'ndeki fahri  doktora   unvanı   törenine   katıldıTörene  Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan,  Enerji  ve Tabii   Kaynaklar  Bakanı Taner  Yıldız , AK  Parti  Genel Başkan  Yardımcısı  Süleyman Soylu, Denizli  Valisi Abdülkadir Demir,  Denizli  Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ  Rektörü   Prof . Dr. Hüseyin Bağcı ve çok sayıda  akademisyen   katıldıTörenin   açılış  konuşmasını yapan  Rektör Bağcı, senatonun aldığı karar gereği Başbakan Erdoğan'a fahri  doktora   unvanı  verdiklerini söyledi. Konuşmasının ardından  Rektör  Bağcı, Başbakan Erdoğan'a cübbesini giydirerek, bir Yatağan  kılıcı  hediye  etti.

Başbakan Erdoğan, kendisine  verilen  fahri  doktoradan  dolayı PAÜ Senatosu'na teşekkür etti. Türkiye'de  üniversitesi  olmayan il kalmadığına  dikkat çeken  Erdoğan, "11  yıl  önce 53 devlet, 23 vakıf olmak üzere 76  üniversite  vardı. Artık Türkiye'de  üniversitesi  olmayan ilimiz yok. Şu anda 82 vilayetimizin hepsinde  üniversite  var.  Yurtdışına  ciddi sayıda  öğrenci   gönderiyoruz . Toplamda  3 bin 97  öğrenciyi   yurtdışına   gönderdikÜniversite  harçları tepki alıyordu. Biz bu  sese kulak  verdik.  Öğrencilerin  talepleri doğrultusunda katkı paylarını kaldırdık.  Açıköğretim öğrencilerinden  de harç almıyoruz. Şartlar olgunlaştıkça  eğitimde   adımlar  atmaya  devam edeceğiz . 2002 yılında 193  yurtta  188 bin  öğrenciye   hizmet   verilirken , şu anda 365  yurtta  303 bin  öğrenciye   hizmet   veriyoruzBursları   da   yüzde  550  oranında  arttırdık. Bazı  öğrenciler   kredi yerine   burs  istiyor. Biz 1 milyondan fazla  öğrenciye   burs  ve  kredi   olanağı  sağlıyoruz" dedi.

Türkiye'nin artık eski  Türkiye  olmadığını ifade eden Erdoğan, " Ekonomik  olarak  Türkiye , dünyanın  17, Avrupa'nın 6.  büyük   ekonomisidir . İstanbul'daki 3'üncü  havaalanının  ihalesinin ne kadar  renkli  olduğunu gördünüz. 23 milyon  euro  karşılığında 25  yıllık  kiralık olarak verdik. Yılda 100 milyon  yolcu   kapasiteli   havaalanı  olacak. 3. köprüyü yapıyoruz inşallah. 2015 yılında bitecek'' diye konuştu.

Savunma sanayi  alanında   da  çok olumlu  adımlar  attıklarını kaydeden Başbakan Erdoğan şöyle konuştu:

"Savunma sanayimizde MİLGEM  projesi  kapsamında ikinci  gemiyi  de denize uğurladık. Büyükada  gemisi gayet modern. Bunlar yapılamaz derlerdi. Biz  ilk  adımı attık. MİLGEM'le çok farklı biz sürece giriyoruz. Kendi helikopterimizi yapmaya başladık. Atak helikopterini Ankara'da üretiyoruz. Atak'ı görenler sıraya girip almak istiyorlar. Tank, silah adımlarını attık ve devam ediyoruz.''

"DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ 76 MİLYONU KUCAKLAYACAK"

1980'li yıllarda Türkiye'de elektrik olmayan köyler olduğunu ve o günden bu güne ülkenin çok değiştiğini ifade eden Erdoğan, "80'lerde her evde televizyon yoktu. Tek kanal vardı. O yıllarda sabit telefon bile yoktu. Ne vardı? Bugünkü anayasa vardı. Dünya kendini güncellerken Türkiye anayasasını bile güncelleyemedi. Sosyal hadiseler değişiyor. Bu geometrik bir olay değil ki. Güncellememiz lazım. Bazı yerleri güncellendi. Anayasanın herkesi kuşatmayan ruhu yasamıza, hukukumuza da sirayet etti. Ülke olarak yaşadığımız sıkıntıların altında 27 Mayıs'ta atılan çarpık temel ve anlayış yatıyor. Türkiye hızla gelişiyor. Sistem bu hıza ayak uydurmuyor. Hükümet olarak 11 yılda ayak bağı olan bu karanlık noktaları nasıl yok ederiz diye düşündük'' dedi.

PARTİMDEN 3 KİŞİ İHANET ETTİ

Partilerin kapatılmasına kesinlikle karşı olduğunun altını çizen Erdoğan, "Çarpık şeyler oluyor. Partiler kapatılamaz. Doğru. Şiddetle karşıyım. Partilerin kapatılmasına yönelik Meclis'teki oylamada muhalefet yoktu. Bizden de 3 kişi ihanet etti. Eğer 330'u yakalasaydık parti gömülme tarihe gömülecekti. Tüzel kişiliklerin cezalandırılması doğru değil. Gerçek kişi ceza almalı. Tank cezalandırıldı diye fıkralar anlatılırdı. Parti, dernek kapatılması yanlış, bunlar tarih olmalıdır. Çok engelle karşılaştık. Geri adım atmadan ilerliyoruz. Bu bir süreçti. Nihai noktaya gelmedik. Hiçbir zaman nihai nokta olmayacak. Dünya değiştikçe yenileneceğiz'' şeklinde konuştu.

Mevcut anayasayı değiştirmek için kendilerinin hazır olduklarını kaydeden Erdoğan, "Bizim 326 sandalyemiz var. Bizim derdimiz üzümü yemek. Hala engel oluyorlar. Son olarak 61 madde vardı. 59 maddede anlaşıldı. 59'u çıkaralım diyoruz, buna da yanaşmıyorlar. Bir şey yapmak istemeyince ipe un sermek kolay oluyor. Mutabakatın sağlanması önemli. Gittikçe güç kaybediyor. Umutsuz değiliz'' diye konuştu.

Pazartesi günü açıklayacağı Demokratikleşme Paketi'nin tüm Türkiye'yi kucaklayacağını kaydeden Erdoğan, "Pazartesi günü yeni bir paketi açıklayacağız. Toplumsal barış ve huzuru sağlayacak adımları atacağız. Tüm reformlarda olduğu gibi bu paketten ekonomi karlı çıkacak. Demokrasi daha da fazla güç kazanacak. Toplumsal barış kuvvetlenecek. Belli kesimlerin değil, 76 milyonun memnun olacağı gibi bir paket olacak. Yeni imkan ve fırsatlara zemin hazırlayacak. Yeni nesil bir Türkiye'yi ortaya koyacaktır. Değişimden korkmayalım. Türkiye'de reformcu bir hükümet vardır. Türkiye değiştikçe büyüyecek, demokratikleştikçe kalkınacaktır. 76 milyonla bunu yapacağız'' dedi.

Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, daha sonra Denizli'nin Çamlık Mahallesi'nde bulunan işadamı Orhan Abalıoğlu'na ait eve giderek akşam yemeği yedi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2013, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER