Çankırı’nın kültür ve turizmde atılıma geçen ilçesi Çerkeş’te, 1955’li yıllarda yapılan Çerkeş Çarşısının turizme kazandırılması için düğmeye basıldı. Eski çarşı’nın aslına uygun sağlıklaştırılması projesinde ihale aşaması için çalışmalar başladı.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın Çerkeş konakları, 4. Murat Camisi, Sultan Murad Hamamı restorasyon ve rekontruksiyon projeleri ile başlattığı Çerkeş’i kültür ve turizm kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

Bu kapsamda maliyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çerkeş Belediyesi tarafından ortak karşılanacak olan eski çarşı “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” onaylandı.

Haber Merkezimizin ulaştığı işte o detaylar ! -

Yaklaşık 1 ay sonra ihalesi yapılacak olan projede 136 adet dükkandan oluşan eski çarşıda, restorasyon çalışmalarına başlanacağı öğrenildi. Proje kapsamında dükkanların ahşap çatısı değiştirilecek ve çatı kiremitleri iklim koşullarına uygun grenice kiremit tipi ile döşenecek. Mevcut dükkânlarda deforme olmuş duvarlar sıva raspası yapılarak kazınacak. Yarı plastik çimento esaslı sıvayla tamir edilecek olan dükkânlara, tarihi ve kültürel dokuya uygun şekilde baca ve yağmursuyu olukları ekleneceği öğrenildi. Restorasyon sırasında yapıda kullanılacak doğramaların, empere edilerek soğuğa- sıcağa ve yangına dayanıklı 1. Sınıf çam kereste malzeme olacağı ifade ediliyor. Restorasyon çalışmaları kapsamında pencerelere temperli ısı cam takılacağı belirtiliyor. Her dükkan için elektronik kepenk yapılırken, standart ebatta totem ve tabelalar takılacak. Projeyi kabul eden dükkan sahiplerinden ücret alınmayacağı öğrenildi.

Sopacı'nın vizyon projeleri bir bir hayata geçiyor -

İlçede yapılan hummalı çalışmalar neticesinde; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TCDD bünyesinde Ankara, Kalecik, Çankırı ve Karabük arasında turizm amaçlı sefer düzenleyecek olan Kara Elmas treninin duraklarından biri olması hedefleniyor.

Proje çalışması sona erdiğinde Çankırı’nın sadece yaya trafiğine açık sokağı ve çevresinde turizm potansiyelinin artması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi