Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’de yaptığı katliam ve soykırıma ilişkin katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu.

İsrail ordusunun 101 gündür karadan, havadan, denizden Gazze’ye sürekli bomba yağdırdığını belirten Malkoç, “25 bine yakın Filistinli hayatını kaybetmiş, 70 bine yakını yaralanmış ve ölenlerin büyük bir çoğunluğu kadın ve çocuktur. Bu bir vahşet, katliam ve soykırımdır.” dedi.

Gazze’deki katliamın, Filistin’deki bu işgalin elbette bir gün sona ereceğini ifade eden Malkoç, “Şunu memnuniyetle belirteyim ki Türk Halkının ve Sayın Cumhurbaşkanımızın Gazze katliamı ve İsrail’in zulmü karşısında haykırışı dünyanın en güçlü şekilde yankılanan sesi olmuştur. Tıpkı Türk Milleti tarih boyunca hakkı, hukuku, adaleti anlatıp, uygulayıp bu zulme karşı çıktığı gibi mağdurun, mazlumun yanında olduğu gibi bugün de Gazze halkının ve Filistinlilerin yanındadır. Başta Amerika, Almanya ve Avrupa olmak üzere Gazze sınavında sınıfta kalmışlardır. İnsanlığın onurunu, hukukunu ve ahlakını ayaklar altına almıştır.” diye konuştu.

Gazze’de savaş suçu işleyenler başta İsrail Başbakanı Netanyahu olmak üzere İsrail Hükümetinin mutlaka yargılanacağını bildiren Malkoç, Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda devam eden soykırım davasının insan hakları savunucuları olarak takipçisi olacaklarını ifade etti.  

 Malkoç: Bu futbolcuların, kadro dışı bırakılması değil sözleşmelerinin iptal edilip yurtlarına gönderilmesi gerekir.

Ombudsman Şeref Malkoç, ayrıca yaptığı açıklamada İsrailli Futbolcu Sagiv Jehezkel’in Antalyaspor-Trabzonspor maçında gol sonrası İsrail’in Gazze'de yaptığı katliamı destekleyen çirkin hareketine tepki gösterdi.

Antalyaspor’un İsrailli futbolcusunun yapmış olduğu çirkin davranış, bütün milletimiz tarafından kınandığını ifade eden Malkoç, “Antalyaspor’un yöneticilerinin burada yaptığı yanlış vardır. Baştan beri bu futbolcular, Gazze katliamını kınayan pankartı tutmadıkları halde desteklenmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu, Antalyaspor’u bu maçta hükmen mağlup sayması gerekir. Bu futbolcuları, kadro dışı bırakması değil sözleşmelerini iptal edip yurtlarına göndermesi gerekir. Bu olayı; Trabzonluların, Türkiye futbol kamuoyunun, Gazze’den ve insan haklarından yana olanların mutlaka takip etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Erzurumlu aşıklar sazları ve sözleriyle coşturdu Erzurumlu aşıklar sazları ve sözleriyle coşturdu

Bir sporcunun iyi oyun ortaya koymakla beraber sporcuya yakışan bir davranış sergilemesi gerektiğini vurgulayan Malkoç, sporcunun; ahlaklı, insan onurunu koruyucu, etik değerlere saygılı olması, barış, hoşgörü, eşitlik ve insan hakları ilkeleri ışığında hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

Editör: Haber Merkezi