Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden ÜLKER A.Ş. ve BİM, Aytaç’a ortak oldu

Türkiye’nin önde gelen gıda şirketlerinden ÜLKER A.Ş. ve BİM, YİMPAŞ Grubu bünyesinde faaliyet gösteren ve ekonomik nedenlerle üretimini durduran Aytaç Et- Entegre tesislerine ortak oldu.

Kamuoyunun merakla beklediği anlaşma mutlu sonla bitti. Bir süredir görüşen ve  İstanbul’da masaya oturan Türkiye’nin devleri Aytaç’ın satın alımı konusunda anlaşmaya vardı. Yapılan anlaşmayla birlikte Aytaç’ın %33’lük hissesi Yimpaş Holding bünyesinde kalırken,  %33’nü BİM, %34’lük hissenin son dilimini ise Ülker grubu satın aldı.

YİMPAŞ Grubu bünyesinde yer alan Aytaç Et- Entegre tesislerinde yaşanan ekonomik kriz sonrası işçilerin parasını veremeyen şirket yönetimi, üretimi durma kararı almıştı. Krizden çıkış yolları arayan ve tesisleri satmak isteyen AYTAÇ, Türkiye’nin gıda devleri arasında yer alan ÜLKER ve BİM grubunu Çerkeş’e davet ederek tesislerin üretim kapasitesini yerinde görmelerini istemişti.

Geçtiğimiz günlerde Aytaç Et- Entegre tesislerinde incelemelerde bulunmak üzere Çerkeş’e gelen ÜLKER Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Çerkeş’te Aytaç Et Entegre tesislerini gezmişti.

Türkiye’den üç müteşebbis, bir İsviçre Bankası ve Dünya Bankası’nın ortaklığıyla 1993 yılında kurulan Aytaç, 1996 yılında Yimpaş Grubu’na satılmıştı. O günden günümüze kadar et/et mamulleri, süt/süt mamulleri, su, meyve suyu ve diğer temel gıda maddeleri üreten Aytaç, Türkiye’nin kırmızı ve beyaz entegre et üretiminde lokomotif kuruluşları arasında yer alıyordu.  

Öte yandan maaşını alamadığı için fabrika girişinde grev çadırı kuran 50’ye yakın Aytaç işçisi, dev pazarlığın mutlu sonla bitmesinin mutluluğunu yaşıyor. Haber merkezimizin edindiği bilgiye göre 16 Eylül’den itibaren fabrikada üretimin yeniden başlayacağı bildirilmekte.

Türkiye’nin Devleri Çerkeş’e pazarlığa geliyor

ÜLKER’İN Patronu Murat Ülker Aytaç’ı Hava’dan İnceledi

Editör: Haber Merkezi