Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’un “879 bin TL’yi istiyorum. Benim paramı verin… Yoksa yasal haklarımı kullanarak bu parayı alırım” dediği Çankırı Yerel Yönetimler Çevre Hizmetleri Birliği ve Atkaracalar Belediye Başkanı Ahmet Ulusoy gazetemize konuştu.

 

Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’un İl Genel Meclisi toplantı salonunda yaptığı konuşmada “Bu durum hiç etik değil! Ahlaki de değil! Çevre Birliğinden çıkarız! Kendi paramızı da istiyoruz” şeklindeki açıklamaları Çevre Birliği ve Atkaracalar Belediye Başkanı Ahmet Ulusoy’dan yanıt gecikmedi.

 

Kendisine ulaştığımız Başkan Ahmet Ulusoy “Sizin bana aktardığınız bilgiler çerçevesinde Sayın Valimizin bu açıklamasını yanlış bilgilendirme ile gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Şayet Sayın Vali benimle bir araya gelerek konuyla ilgili bilgileri isteseydi kendisine birinci elden bilgileri sunardım. Yine de gecikmiş bir durum yok. Pazartesi günü kendisinden randevu isteyerek bir araya gelmeyi ve sağlıklı bilgilendirmeyi yapmayı düşünüyorum.” dedi.

 

Sağlık nedenleri dolayısıyla yeniden belediye başkanlığına aday olmayacağını daha önceden açıklayan Ahmet Ulusoy, Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’un gündeme taşıdığı konu ile ilgili olarak Vedat Beki'ye şu bilgileri verdi:

 

“Bizim birliğimiz yasalar çerçevesinde kurulmuştur. Kuruluşunu da bizzat dönemin Çankırı Valisi Ali Haydar Öner yapmıştır. Birliğimiz üyesi mevcut 31 belediye başkanı birliğin üyesidir. Birliğin başkanlık seçimleri gündeme gelince başta Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ve ben aday oldum. Yapılan seçim sonucunda ben birlik üyelerinin oylarıyla başkan seçildim. Görevimin başındayım. Seçimle geldim. Seçimle giderim.

 

Bunun yanı sıra bizim bütün hesaplarımız ortada. Ben Birlik Başkanı olarak ne Valiliğin ne de Çankırı Belediyesinin parasını cebren almadım. Birliğin bütçesine giren paralar İller Bankası tarafından kesilerek gönderiliyor. Her şey yasal çevresinde devam ediyor. Benim belediye başkanı olarak da Birlik Başkanı olarak da yasa dışı bir iş yapmam mümkün değil.

 

Sayın Valimizin böylesi bir açıklama ile olayı bu hale getirmiş olmasını üzüntü ile karşıladım. Sizin bana aktardığınız bilgiler çerçevesinde Sayın Valimizin bu açıklamasını yanlış bilgilendirme ile gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Şayet Sayın Vali benimle bir araya gelerek konuyla ilgili bilgileri isteseydi kendisine birinci elden bilgileri sunardım. Yine de gecikmiş bir durum yok. Pazartesi günü kendisinden randevu isteyerek bir araya gelmeyi ve sağlıklı bilgilendirmeyi kendisine yapmayı düşünüyorum

 

Bununla birlikte önümüzdeki günlerde geniş açılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek gerek Çevre Birliği olarak bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz hizmetleri gerekse Birliğin mali durumunu kamuoyunun takdirlerine sunacağım.”

 

Bakalım bu tartışma olayları nereye taşıyacak... Pazartesi günü Çevre Hizmet Birliği Başkanı Ahmet Ulusoy ile Çankırı Valisi Şemsettin Uzun bir araya gelebilecek mi... Gelişmeleri Çankırı Postası olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz...

 

Çevre Hizmet Birliği ve Atkaracalar Belediye Başkanı Ahmet Ulusoy'u Vali Şemsettin Uzun'un yaptığı açıklama sonrası kendisiyle görüşen Vedat Beki ile birlikte görüyorsunuz. (Fotoğraf: Çankırı Postası Özel)

Editör: Haber Merkezi