Fransız öğretmen Matteo Fransa’dan çıktığı maceralı yolculuğunun Ilgaz bölümünde bisikleti arızalandı.  Ilgaz Bölge Trafik İstasyon Amirliğinde uzun yıllar görev yapan ve emekli olan polis memuru İlhan Topçu, Fransız turiste evini açarak Türk misafirperverliğini gösterdi.

Bisikletle Fransa’dan, Vietnam’a 10 Bin Km

İzcilik Kulübü Yapraklı yaylasında kamp kurdu İzcilik Kulübü Yapraklı yaylasında kamp kurdu

3 ay önce Paris'ten Vietnam'a bisiklet ile seyahat için yola çıkan Fransız Turist Matteo,  Bisikletinin arızası nedeniyle Ilgaz da mola verdi. Cumhuriyet Meydanında çay bahçesinde mola veren genç turistin etrafında toplanan kalabalık tesadüfen oradan geçen  Ilgaz Bölge Trafik İstasyon Amirliğinde uzun yıllar görev yapan ve emekli olan polis memuru İlhan Topçu dan yardım istedi.Yardım çağrısına kayıtsız kalmayan emekli polis Topçu, “Bu soğuk ve yağmurlu havada nerede kalacağını sorduğumda yanında bulunan çadırda yatacağını söylemesi üzere evime davet ettim. Önce ne dediğimi tam anlamadığı için şaşırdı sonra çok sevindi”dedi.

Emekli Polis memuru İlhan Topçu, Fransa da çalışan oğlu aracılığı ile telefonla canlı yapılan tercüme ile Metteo ile diyalog kurdu. Ilgaz’da yola çıktığından bu yana bir gece ev ortamında konaklayan Fransız turist Matteo, Paris ile Ilgaz arasında geçtiği ülkelerde hiç böyle bir misafirperverlikle karşılaşmadığını ifade etti. Fransız Turist,Emekli Polis Memuru İlhan Topçu’nun evinde bir gün misafir kaldıktan sonra Ilgaz’da kendisini misafir eden Topçu ailesi ile vedalaşarak tekrar bisikletiyle yola koyuldu.Aralık ayında Vietnam’da olmayı planlayan,Fransa da lisede coğrafya ve tarih öğretmeni olan Matteo ücretsiz izne ayrılarak geziye çıkmış.

Fransız Turist Matteo Türkiye sınırından girdikten sonra karşılaştığı anıları ise emekli polis Topçu’ya şöyle ifade etmiş”

“Türkiye de turistik büyük şehirler hariç, küçük kasaba ve köylerden geçerken insanlar çılgınca bir şeyler ikram ediyor,  Türkler çok cömert ve misafirperver muhteşem bir şey”.

Polis Memuru İlhan Topçu,“Akşam ezanını balkondan birlikte dinledik. Duygularını sordum. Türkiye’ye girince bunun kendisi için bir dönüm noktası olduğunu, Kiliselerin ve çanların yerini Camilerin ve müezzinlerin aldığını, atmosferin çok farklı olduğunu insanların çok iyi olduğunu söyledi”.

Emekli Polis memur İlhan Topçu’nun sosyal medyadan da paylaştığı fotoğraf ve video yurt içi ve yurt dışında da büyük beğeni alırken, bu misafirperverlik karşısında Ilgazlılar “İlhan bey artık Ilgaz'ın Turizm elçisi oldu” dediler.

Bizde İlhan beye bu kibar, nazik, medeni davranışından dolayı, Ülkemizi ve ilçemizi Ilgaz'ı yurt dışında tanıttığı için çok teşekkür ediyoruz.

Kaynak: Haber- Fotoğraf Cengiz Yalçın