Sumitomo Rubber AKO ile Petrol-İş Sendikası arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine başlayan grevde anlaşma sağlandı.

Petrol İş Sendikası Genel Merkezinde dün saat 10.00’da başlayan görüşmeler bu sabah saat 06.00’da anlaşma ile tamamlandı. Saat 09.00 Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Süleyman Aküyüz ve Sumitomo Rubber AKO CEO’su Toshihiko Komatsu, taraflar adına anlaşma protokolünü imzaladı.

I M G 20240710 W A0015

Sendika ile Sumitomo arasında Ocak 2024 başından beri 5 aydır devam eden Toplu İş Sözleşmesinde Petrol-İş Sendikası 29 Mayısta üretimi durdurarak greve başlamıştı. Grevin 43. gününde anlaşma ile sonuçlandı.

Tarım-ÜFE yıllık yüzde 54,58 arttı Tarım-ÜFE yıllık yüzde 54,58 arttı

Şube Başkanı Halil İbrahim Topcu,” Anadolunun bozkırın da emeğinin karşılığı için mücadele eden Petrol-iş Çankırı Şubesi üyeleri,  devletin teşvikleriyle desteklediği 2 bin 700 kişilik bir fabrikada üretimi ve çarkları durdurarak, müzakere ve mücadelede öncü bir sendika olduğunu, Çankırı özelinde Anadoluya ve tüm Türkiye işçi sınıfına örnek olacak bir grevle adını sendikal tarihe yazdırmıştır. Petrol-İş Çankırı Şubesi müzakereyle masada alamadığını, 43 günlük rekor bir grevle sahada mücadele ederek, ilk 6 aylık dilim rekor bir sözleşmeye imza atmıştır. “ açıklamasında bulundu.

Topcu, “Kazanan sendika, kazanan yarenler, kazanan Çankırı olmuştur. İs barışı sağlanmıştır. Kazanan endüstriyel ilişkiler olmuştur. Artık üretmek ve daha fazla kazanmak zamanıdır. Sözleşme detayları bugün saat 15.30’da grev alanında tüm çalışanlara duyurulacaktır.” dedi.

Editör: Ercan Şeker