Kastamonu’da meralar ekonomik değere dönüştürülecek Kastamonu’da meralar ekonomik değere dönüştürülecek

ÖZEL HABER: Petrol İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, işverenin grev nedeni ile fabrikayı kapatması ya da başka yere taşıması söylentilerine cevap verdi.

Petrol İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, Çankırı Postası Genel Yayın Yönetmeni Ercan Şeker’in sorularını yanıtladı. Topcu, işçi grevi nedeni ile fabrikanın kapanması ya da başka yere taşınacağı söylentilerine açıklık getirdi.

Başkan Halil İbrahim Topcu, “Biz Çankırı olarak onu aştığımızı düşünüyorum. 11 yıl olmuş bu fabrikayı kuralı. Her zamanda söylüyorum. Devletin teşvik verdiği, çocuk besler gibi büyüttüğü bir fabrikayı kimse kapatıp gidemez. Sökemez.  Ben fabrikanın bakım formeniyim. En zor zamanlarda cıvatasına kadar taktık, fabrika kurduk. Fabrika falan söküp gitmek çok kolay bir iş değil. Çok büyük yatırım yapıyorsun. Bana vereceği 4 lira farktan dolayı yatırım kapatan bir fabrika olmaz kimse kusura bakmasın. Ben bir maaşın derdine düşeceğim, fabrika milyon dolarlık fabrikasını kapatıp, söküp gidecek. Çok komik bir düşünce.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasına devam eden Topcu, “İşveren bunu söylüyor. Diyor ki, ‘Başka yerden sevkiyat yapabilirim.’  Japonya merkez diyor, ‘Yatırımı kaydırabilir, daralabilirim.’ Bunlar kapitalist sistemin işçiye dayatmaları. Yaşaya, yaşa geldik. Kapitalist, sözleşme dönemi işçi bir şey istiyorsa, para istiyorsa, refah payımı yükselt, diyorsa hemen işte zarar ediyorum. İşçilik maliyetleri yükseliyor. Kar edemiyorum. Vergi ödemiyorum. Yatırım yapıyorum. Kredi çektim vesaire vesaire.  Hep bana zarardan bahsediyor. Ama bana karından bahsetmiyor. Ne kadar lastik sattı bir bilgi vermiyor. Ciroyu benimle paylaşmıyor. Şu kadar lastiğin maliyeti şu. Şu kadar ediyor. Ayda şu kadar lastik üretiyorum. Benimle paylaşmıyor. Hep kapatırım, istihdamı daraltırım. İşçiyi azaltırım. Buda bizim Anadolu kentini ürkütüyor. Biz bunu aşmış olmamız lazım.” dedi.

Editör: Haber Merkezi