ÖZEL HABER- D-100 (E-80) ya da halk arasındaki adıyla E5, Türkiye'de bulunan bir devlet kara yoludur. Yol, Bulgaristan sınır kapısı Kapıkule'den başlayıp, Türkiye'yi batıdan doğuya boydan boya geçtikten sonra, İran sınır kapısı Gürbulak'ta sona eren ana yollardan biridir ve Çankırı'nın belirli güzergahlarından geçmesinden dolayı çoğu ilçesini ekonomik olarak ayakta tutan yoldur. Çerkeş, Atkaracalar, Kurşunlu ve İlgaz ilçelerini boydan boya kat ederek Çankırı'nın can damarını oluşturur. Avrupa yol ağları içerisinde yer almaktadır. İstanbul'u Karadeniz ve Doğu Bölgelerine, Avrupa'yı Orta Asya'ya bağlamaktadır. Tabelalarda D-100 ile birlikte E-80 yazması bu nedenledir.  Yolun Avrupa'daki bölümü, Beşiktaş Barbaros'ta sona ermektedir. Anadolu'da yolun başlangıç noktası Kocaeli Çayırova'dır. İstanbul Anadolu Yakasındaki 6.Kısım (D 100) İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır. İstanbul Metrobüs'ü, Beylikdüzü-Barbaros arasında D 100'ün ortasını kullanmaktadır.

Yol, 1992 yılı öncesine kadar aynı zamanda E5 uluslararası yoluydu. O tarihte bu değiştirilmiş olmasına rağmen halâ E5 olarak söylenmektedir. Oysa E5 uluslararası yolu, artık İskoçya-İspanya arasındadır.

D 100 Devlet Yolu, 35 Kısım ve toplam 1762 km'dir. 2023 yılı KGM verilerine göre yolun tamamı bölünmüş yoldur. Yolun en önemli geçitleri, Düzce-Bolu arasında Boludağı (950 m), Refahiye-Erzincan arasında Sakaltutan (2160 m), Tercan-Aşkale arasında Tepebaşı (2057 m), Horasan-Eleşkirt arasında Saç Dağı (2210 m) ve Güneykaya (1994 m), Ağrı-Doğubayazıt arasında İpek Geçidi (2025 m)'dir.

Çerkeş hastane yolunda yol genişletme çalışması Çerkeş hastane yolunda yol genişletme çalışması

Kurşunlu-Kargı arasında Devrez Çayı (Kızlırmak), Ilgaz-Osmancık arasında Kızılırmak, Amasya-Taşova arsında Yeşilırmak, Erbaa-Suşehri arasında Kelkit Çayı (Yeşilırmak), Erzincan-Tercan arasında Karasu (Fırat), Pasinler-Horasan arasında Aras Nehri, Eleşkirt-Diyadin arasında Murat Nehri'nin vadilerinden geçer.

Editör: Tuğçe Betül Arpacı