Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özcan, Ermeni Meselesi ve Asılsız Ermeni Soykırımı İddiaları konferansında boş koltuklara konuştu.

 

Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından "Ermeni Meselesi ve Asılsız Ermeni Soykırımı İddiaları" konulu konferans düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Jandarma Albay Halil Altıntaş, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli az sayıda öğrenci katıldı.

 

Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özcan, küresel güçlerin Türkiye üzerinde kara propagandasının bir ürünü olan asılsız ermeni soykırımı iddialarını her yıl bu tarihte kendi kendimize anlatmak yerine dışarıya karşı anlatabildiğimizde daha işlevsel olacağını söyledi.

 

Bu asılsız iddialarla ilgili İngilizce yazılan ve kara propaganda malzemesi olarak kullanılan 60.000 adet yazılı doküman olduğunu bunlarında gerçeği yansıtmadığını söyleyen Doç. Dr. Özcan “ Ancak son yıllarda bu konu ile ilgili güvenilir akademik çalışmalar yapılmaya başlanmıştır” dedi.

 

Doç. Dr. Özcan 1915 yılında uydurulmuş bir kavramın bugün geçmişe yönelik kara propaganda malzemesi olarak kullanılmasının bir çok sebebi olduğunun altını çizerek en önemli sebebinin de batının bize Türk olmanın bedelini ödetmeye çalışması olduğunu söyledi.

 

Diosparanın bu konu ile bulduğu her kaynağı yazılı belgeye çevirmeye çalıştığının altını çizen Özcan bizim ise anlatılan hikayeleri kaynağa dönüştürme gibi bir çalışmamız yok galiba en büyük eksiğimizde bu, bizim bu konuda çalışmalar yapmamız gerekir” dedi.

 

Konuşmasının son bölümünde öğrencilerin konuya ilişkin sorularını da cevaplayan Doç. Dr. Ahmet Özcan’a Jandarma Albay Halil Altıntaş ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Beşirli tarafından teşekkür ve katılım belgesi verildi.

Editör: Haber Merkezi