Topcu; Çankırı'da OSB'lerde ki fabrikalarda sendika yok Topcu; Çankırı'da OSB'lerde ki fabrikalarda sendika yok

Petrol İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, “İşverenden toplantı çağrısı bekliyoruz” dedi.

Sumitomo Rubber AKO lastik fabrikasında grevin 23. gününe girildi. Kurban Bayramı öncesinde masaya çağırılan sendika yetkilileri Japonya’da ki şirket merkezinden onay çıkmayınca işçiler bayrama buruk girdi.

Haber Merkezimize konuşan Petrol İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, İşverenle sendikalarının öne sürdükleri şartları konuşmaya hazır olduklarını, geri adım atmayacaklarını, Pazartesi gününden itibaren sürecin hızlanmasını beklediklerini söyledi.

İşverenle masaya oturmada karşı taraf açısından 2 engel bulunduğunu ifade eden Topçu, “Japonya’dan belirledikleri bütçeyi aşmak için onay almaları gerekiyor. Merkezlerinin “Bütçeyi aşabilirsiniz. İşçilerin talepleri doğrultusunda müzakere yapabilirsiniz” demeleri gerekiyor. Bu bütçeden tamamını kaşılaşalar dahi zarar etmeyecekleri kesindir.  Ama asıl sorun AKO şirketi yöneticisi Musatafa Özcan'dan kaynaklanmaktaıdr." dedi.

İkinci engelin ise şirketin %20 ortağı ve lastiklerin ana satıcısı AKO olduğunu aktaran Topçu, “Japonya tarafını aşabilirler ama AKO tarafını aşamıyorlar. Bu seviyenin yeterli olduğunu işçinin talebi karşılanırsa bölgede ki denkleri sarsacağını, Kırşehir’de bulunan PETLAS işçi maaşlarını aşacağını söylüyorlar. Kendi içlerinde PETLAS sorunu çözmeleri gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Topçu, Grev gününde bugüne kadar Japon lastik devinin 550 bin lastik imalat kaybı yaşadığını, stoklarda önümüzdeki günlerde sevkiyat yapamayacak hale geleceklerini ve her ebattan ihtiyacı karşılayamayacaklarına dikkat çekti.

Petrol İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Halil İbrahim Topçu, bayram öncesi masaya oturmaktan vazgeçen işverene açkılama yapmış ve sert bir dille tepki göstermişti:

İşveren Masadan Kaçtı

İşverenin iş bilmezliği, Basiretsizliği,

Karar alamamasından dolayi Masadan kaçmış, Müzakereden Kaçmıştır,

İşçisine Kurban Bayramını HARAM etti,

Emekçiyi Bayrama KURBAN etti,

Bize Bayramı HARAM edenlere,

Bizi Bayrama KURBAN edenlere,

Emekler haram olsun,Üretim haram olsun,

Müzakere tavrımız ve İyi Niyetimiz

Suistimal edilmiştir, İş barışı Bozulmuştur!!!

Bu saatten sonra bizim huzur bulmadığımız yerde Kimseye huzur yoktur,

Birimiz hepimiz, Hepimiz birimiz için Tüm organlarımızla Direnişimize ve GREVimize devam edeceğiz,

Herkes işine gücüne odaklansın,bu iş uzun sürecek, Sinirler gerildi, tavırlar netleşti,,,

AZDAN AZ ÇOKTAN ÇOK GİDECEK USTA,,,

Editör: Haber Merkezi