Çiftçinin haber vermesi üzerine tarlaya gelen müze yetkilileri yaklaşık 1700 yıllık tarihi geçişi olduğu tahmin edilen Roma dönemine ait bir küple (pitos) karşılaştı. Kepçe yardımıyla topraktan çıkartılan tarihi eseri İl Özel İdaresine ait kamyona yükleyerek İl Kültür Müdürlüğü bahçesinde yer alan diğer arkeolojik eserler arasına indirildi.
Kuru tarım ürünleri depolamakta kullanıldığı tahmin edilen küpün bu güne kadar Çankırı’da çıkartılan çeşitli dönemlere ait küpler içerisinde en büyüğü olduğu bildirildi.
Geçici süre ile İl Kültür Müdürlüğü bahçesinde bekletilen tarihi eser, restorasyon çalışmaları devam eden eski adliye binasının tamamlanması sonrasında buraya taşınacak olan Müze’nin bahçesinde sergilenecek.
Bilindiği üzere Antik Çağ'da genelde şarap ve zeytinyağı gibi sıvı ürünlerle kuru tarım ürünlerini depolamakta kullanılan büyük çapta küplere pitos deniliyordu.