banner198

Belediyelerde maaş krizi!

Çankırı’da birçok ilçe ve belde belediyesinin ayın 15’inde maaşlarını ödeyememe durumuyla karşı karşıya kaldıkları öğrenildi.

Belediyelerde maaş krizi!
banner145

Çankırı’da birçok ilçe ve belde belediyesinin ayın 15’inde maaşlarını ödeyememe durumuyla karşı karşıya kaldıkları öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak yaptığımız görüşmelerde, Mart ayı itibariyle İller Bankasından gelen ödenek nüfusu azalan ve artan ilçelere göre yeniden belirlendi.

İller Bankası ödeneği bu ölçeğe göre olunca da, Çankırı’nın başta ilçe belediyeleri olmak üzere belde belediyeleri de Şubat ayında aldıkları paranın ancak yüzde 30’unu alabildiler.

Örnekleme verecek olursak, Korgun Belediyesi İller Bankasından Şubat ayında yaklaşık 60 bin TL alırken, bu ay gelen para yaklaşık 24 bin TL civarında.

Taşkaracalar beldesine Şubat ayında 16 bin TL gelirken, bugün aynı belde belediyesine 4.500 TL ödenek gelmiş.

Sorun nasıl çözülecek?
Konuyla ilgili olarak Korgun Belediye Başkanı Halil Öz’le yaptığımız görüşmede “Yerel Yönetimler Birliğine konuyla ilgili olarak bir önerim olmuştu. O da, nüfus artışı olan belediyelere artışa göre tespit edilen ödenek gönderilebilir. Ancak nüfusu azalan belediyelere de bugüne kadar gönderilen ödeneğin aynen devam etmesi şeklindeydi. Çünkü, bugün başkanlığını yaptığımız belediyenin kadrolarını bizler oluşturmadık. Bugün için benim belediyeme gönderilen ödenek ile personelimin ancak yarısının maaşını verebilirim. Bu uygulama birçok belediyeyi zor durumda bırakacak. Biz Korgun Belediyesi olarak kasamızda paramız olduğu için birkaç ay durumu idare edebiliriz. Ancak hükümet bu sorunu acilen çözmek zorunda” dedi.

Ben ne yapayım?
29 Mart 2009 Pazar günü yapılan seçimle Taşkaracalar Belediye Başkanlığına seçilen Yaşar Özdemir bu konudan dolayı oldukça dertli. Çiçeği burnunda yeni başkan Özdemir bakın neler söyledi:

“Bizim belediyemizde 4 personel var. Belediyeye gelen para 4.500 TL. Bu parayı maaş olarak dağıtsam yetmiyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. Umarım başta Başbakan olmak üzere hükümetimiz bu sorunu ortadan kaldıracak bir formül bulurlar. Aksi halde belde belediyelerinin kapısına kilit vurulur.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER