banner198

Dilin Kemiği Var başarıyla devam ediyor...

Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahinin konuk olduğu programda sorulara verilen cevaplar Çankırı içinde ve dışında olumlu tepkiler aldı.

Dilin Kemiği Var başarıyla devam ediyor...
banner145

Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahin'in konuk olduğu programda sorulara verilen cevaplar Çankırı içinde ve dışında olumlu tepkiler aldı.

 

İdris Şahin’den çarpıcı açıklamalar…

Dilin Kemiği Var programında Vedat Beki'nin konuğu olan Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahin programda sorulan sorulara verdiği yanıtlarla önemli mesajlar verdi.

 

Avukatlık mesleği ile ilgili yaşanılan sorunlarla ilgili sorulan bir soruyu Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahin şöyle cevaplandırdı:

 

“Avukatlar toplum içerisinde kendilerini en rahat ifade edebilen insanlar olmalı. Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki hem bu mesleği bugüne kadar icra etmiş meslek büyüklerimiz, hem şu anda bu mesleği icra eden bizler, hem de mesleğe yeni giren kardeşlerimiz büyük sıkıntı içindeler. Meslekten kısmi ödünler veriliyor. Tabi ki ekonomik mesele çok önemli. Çankırı küçük bir memleket. Hemşerilerim bir ekmeğin 50 kuruşluk bir bedelini ödemeden alamayacaklarını bildikleri halde, kanuni vekalet ücretinin avukat için bir hak olduğunu düşünemiyorlar. Ben bana gelen müvekkillerime şunu söylüyorum: Diyorum ki babamı tanıyorsunuz! Ekmeğin ücretini ödemeden bir ekmek almanız mümkün mü? Hayır diyorlar! Peki bir ekmeğin ücretini ödemeden alamadığınız hizmeti hiç ücret ödemeden vealet ücretini benden bedelsiz talep ediyorsunuz. Herkes kendi statüsünü korumaya çalışıyor. Avukatlık mesleği, vekalet ücreti almalı ki, karşısındakinin hakkını savunabilsin.”

 

Çankırı'ya yeni adliye sarayı konusundaki yanıtı ise şöyle oldu:

Çankırı adliyesi olarak çok ciddi bir uyum içerisindeyiz. Eksikliklerimiz yok mu! Elbette var. Ancak geçmiş yıllara dayanan sıkıntılar bugün için ortadan kalktı. Ama bina sıkıntısı halen mevcut. Bu süreçte kabahatli kimler diye soruyorsunuz, gerek şu andaki başsavcımıza Vahit Kemal Esengün’e, şu anki Muğla Ağır Ceza Reisimize ve halen Çankırı’da görev yapan Ağır Ceza Reisimize teşekkür ederim. Daha güzel bir mekan için elbirliğiyle çaba gösterildi. Bizler de meslek grubu ve baro olarak bu çabanın içerisinde olduk. Fakat bu çabalarımız maalesef ve maalesef çok anlamsız bir şekilde, yer tespiti yapıldı DDY Genel Müdürlüğünden yer tahsisi yapıldı. Proje bitti. Ta ki proje aşaması geldiğinde üzerinde 1959 tarihi yazılan bir binanın kültür varlığı olması sebebiyle inşaat yapılmasına izin verilmedi. Daha sonra arsa arayışları sayın başsavcımız tarafından takip edildi. Burada proje aşamasında bir avukat arkadaşımla Teknik İşler Daire Başkanlığından durumu öğrenmek istedik. Özellikle söylüyorum Başsavcımız bu konuyla yakından ilgileniyor. Bizlere de bu konuda telkinlerde bulunuyor. Proje aşaması bitmek üzere en kısa süre içerisinde proje ihaleye çıkarılacak. Şu anki Fen lisesinin yanında Makas fabrikası arasındaki boşluğa inşallah Çankırı’ya yakışan yeni adliye sarayı yapımı gerçekleştirilecek.

 

Ilgaz ve Çankırı ikisi eş zamanlı olarak başlayacaktı ve ikisi eş zamanlı olarak bitirilecekti. Burada Çankırı ayağında bir sorumlu varsa, yereldeki bizler, sivil toplum olarak baro, yerel idareciler olarak kabahatli bizleriz. Yukarıdakilerin bu hususta en ufak bir dahli kesinlikle söz konusu değil. Çankırı’nın insanı gerçekten gariban. Fakir insanlar. Köyden geldiğinde çok rahat bir şekilde hükümet binasına ve adliyeye ulaşması lazım. Bu yönü itibariyle mevcut başsavcımız, gerekse bizler Çankırı içerisinde rahat bir yer imkanı konusunda çaba sarfettik. Ancak bu mümkün olmadı. Çankırı'ya ve Çankırılıya yakışır bir şekilde, adliyenin imkanlarına cevap verecek şekilde yakışan bir Adliye Sarayına kavuşacağız."

 

Çankırı'da yerel seçimlere gidilirken bugün için mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Çankırı siyasetini yakından takip edenlerden birisiyim. Ben belirli bir zaman diliminde ortamın daha da sıcaklaşacağını ve seçim süreci tarihi yaklaştıkça, vatandaşı biraz daha meydanda göreceğimizi tahmin ediyorum. İktidarıyla muhalefetiyle herkes iktidar partisinin adaylarını b ekliyor. Geçmiş yıllarda adaylar daha geç belirlenmişti. Şimdi erken belirlendi. Siyaset uzun soluklu bir maraton koşusu. Kısa süreli koşularda kimsenin başarılı olması mümkün değil. Tabi ki alana birden inilmesi halinde arkadaşlarımızın nefesini en iyi şekilde kullanmayı hedeflediklerini düşünüyor. Ve fırtına öncesi sessizlik olarak değerlendiriyorum. Çankırı’da yerel seçimlerin son derece hareketli geçeceğini düşünüyorum. Sönük bir seçim beklemiyorum. Hareketli geçmesini de bir vatandaş olarak da bekliyorum.

 

Çünkü bütün aday adayı arkadaşlarımız kıspetlerini yağladıktan sonra er meydanında çok çaplı bir şekilde mücadele edip iyi şekilde güreş tutacağını ve neticenin de hayırlı olacağını düşünüyorum.

 

Siyasette nitelikten daha ziyade nicelik aranıyor. Sonuç itibariyle benim siyasete bakışım şu, Ehliyet, liyakat ve temsil kabiliyeti olan arkadaşlarımızın mutlak surette iş başına getirilmesi gerekiyor. Bu sivil toplum örgütlerimiz için de geçerli. İktidar partisi, muhalefet partisi, siyasiti partilerin tümünde geçerli. Muhalefetin olmadığı yerde iktidarın olmayacağını, iktidarda bir sıkıntı varsa bir takım sorunlar yaşanıyorsa bunun kaynağının muhalefet olduğunu düşünüyorum. Muhalefette bir sıkıntı varsa bunun da iktidardan kaynaklandığını düşünüyorum. Çünkü siyaseti ben bir sarkaca benzetiyorum. Birisi inerken diğer mutlaka yükselmesi ve çıkması gerekiyor. Siyaseti erdem ve fazilet olarak görenler bunu da olgunlukla karşılamalıdırlar. Çankırı’da siyasetin ilçelerimiz ve beldelerimizde büyük bir heyecanla geçeceğini düşünüyorum.

 

29 Martta da iktidarın ve şu andaki belediyenin bir karnesi doldurulacak. Bu karneyi ne basın yayın organları olarak sizler, ne de stk’lar olarak bizler dolduracak değiliz. Bu karneyi sokaktaki vatandaşımız dolduracaktır. En güzel cevabı da onlar verecektir. Biraz daha bekleyelim ve görelim. Erken kalkalım erken yol alalım denilecek bir seçim değil. Bana göre yerel seçimlerin temel özelliği bu. Alanda yaptığınız çalışmayı erken yaptığınız zaman yıpranmamanız mümkün değil."

 

Çankırı Baro Başkanı Av. İdris Şahin son olarak Bayramören’de gerçekleştirilecek olan Yamaç Paraşüt organizasyonlarına da gerek Çankırı Barosu olarak gerekse Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Nimet Tuz A.Ş. olarak her türlü desteği vereceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER