Sevgili refikimiz alexa raporlarında bir kaç gün önde çıkınca hemen patlatıyor bir köşe yazısı 'hadi açıkla geçtiğimiz ay kim birinci' diye soruyor.


Birinciliğimiz o kadar dokunmuş olacak ki; kafayı bu duruma fena takmış halde.

 

Alexa raporlarına ise itiraz etme şansı yok! Çünkü bu raporları açıklama geleneğini ilk başlatan kendisi. 


Zamanında  alexa raporlarını 'neden açıkladın' diye sormadığımız gibi, geride kalan dönem içerisinde 'neden açıklamadın' diye de sormadık.


Lakin refikimiz ne hikmetse birinciliği sürdürdüğümüz  günlerde köşesinden reyting oranlarını açıklamaya davet etmiyor ama 30 günün 7 gününde öne geçince birden bire rapor açıklamamızı isteyen hastalığı depreşiyor. Bu kurnazlığı yapma gereği neden duyuyor, komplekse neden kapılıyor  onu da anlamakta güçlük çekiyorum açıkçası.

 

Çankırı Postası rapor yayınlamaya başladığı Aralık ayından itibaren sadece Mart ayında 13 gün 2. sıraya düşerek Mayıs ayı sonuna kadar 6 ayı birinci tamamladı. Bir ayı kesintisiz baştan sona birinci bitirdiğimizde bunu sayfalarımızda haklı başarımızın yansıması şeklinde okuyucumuzla paylaştık. Mart ve Mayıs ayında ise bazı günler 2. sıraya düştüğümüz için kimseye haksızlık etmek istemediğimizden açıklama gereği duymadık. Bunu açıklamamış olmamız bu aylarda geriye düştüğümüz  anlamına gelmiyor ki. Bende buradan refikimizi açıklamaya davet ediyorum. Son 6 ayda 30 gün aralıksız birinciliğin varsa açıkla da bilelim!

 


Çankırı Postası tarafından alexa raporlarını açıklama geleneği bazı haberci arkadaşlarımızın sağda solda "en çok ben okunuyorum" şeklindeki sözleri ile start aldı.

 

Haberlerin altında yer alan okunma oranlarını gösteren sayaçları F5 yaparak yada yöneticinin istediği şekilde veri tabanından değiştirilebildiği biliniyor.


Haberlerin okunma oranını bir tıkla 10 binden bile başlata biliyorsunuz. Onun  için hiç bir inanırlığı kalmayan okunma oranları ile "en çok ben takip ediliyorum" anlayışı gerçeği yansıtmadığı gibi  haksız ve aldatıcı biri durum olarak ortaya çıkıyordu.


Bu yüzden uluslararası kabul görmüş, sitenize hiç bir kodlama eklenmediği için  müdahale edilme şansı olmayan günlük raporlama sunan alexa,  bütün Dünya'nın başvurduğu  bir sistem olarak ortaya çıktı.

 
Ben buradan bütün haber sitelerine bir öneride bulunuyorum. Alexa raporlarını 24 saatte bir güncelliyor. Mayıs ayının da ilk günündeyiz. Bugünden başlayalım ve günün sonunda ölçümleme yaparak gün gün kim kaç puan aldı belirleyelim ve ay sonunda en çok günü önde kapatan sitelerden ilk beşe girenleri hep birliktede duyuralım var mısınız?


Gelelim refikimizin o talebine!
 

Çankırı Postası Mayıs ayını da birinci bitirdi. Çünkü Mayıs ayı boyunca 23 güne yakın ilk sırada yer aldık. Refikimizin hakkını da verelim Mayıs ayının son günlerinde azıcık bir puanla öne geçmeyi başardı. Ancak refikimizin bir kaç gün öne geçmesi kendisini birinci yapmaya yetmiyor.


Yani üzülerek söylemeliyim ki, karın ağrılarına ve kıvranmaya devam edecek...