Mehmed Öztürk Ilgaz’a deniz getirmiş!

Vaatler siyasilerin seçmen kitlelerini etkileyerek oylarını almak adına seçilirse yapacakları hizmetler bütünüdür.

Seçim meydanları kızışırsa bazen o kadar ileri gidenler olur ki, altı doldurulamayacak vaatler bir bakmışsınız ağızlarından çıkıvermiş.

Bu nedenle bu ayağı yere basmaz sözler de halk nezdinde inandırıcı bulunmaz ve uçuk-kaçık vaatler sohbet aralarında bir ironiye dönüşür.

Olmayacak bir vaat için falanca “deniz getirecekmiş” sözüyle alay konusu olur…

Ilgaz’ı ve Ilgaz aşkını anlatırken heyecanı fark edilir ölçüde belirginleşen Belediye Başkanı Mehmet Öztürk’ün konuğu oldum hafta sonu. Yaklaşık 3 saat baş başa sohbet ettik.

Ilgaz’ın turizmini, belediyecilik çalışmalarını, ekonomisini, projelerini konuştuk.

Mehmed Öztürk vaatleri, vizyonuyla Ilgaz’da büyük bir değişimin ayak seslerini yansıtıyor.

Ilgaz’ın, Ilgazlının derdini özünde yaşayarak çocukluktan siyasetin içerisinde bugünlere gelmiş bir siyasetçi. Bence belediyecilik başarısı da buradan geliyor. İlk seçimlerde ki sloganı “ Bizim Mehmed” olması bu ayrıntıda gizli.

Hele hele başkanlık anlayışını anlatırken 1989’lu yılların Milli Görüş belediyeciliğinin izlerini taşıyan esintiler hissettim, mutlu oldum. Nede olsa Milli Görüş damarından geliyor. Tuttuğunu kopartıyor.

Adam kayırmaması, imar rantına izin vermemesi, mal alımlarında hassaslığı, harcamaları kısıp israfı nasıl önlediğini örnekleriyle anlattı.

Siyasetin uzun soluklu olduğunu 2014 seçimlerinde MHP’li rakibi Arif Çayır’a karşı kaybetmesine rağmen ısrarla siyasete devam ederek gösterdi. Ve  2019  Mahalli İdareler seçiminde Arif Çayır’ı makamından ederek ispatladı inatçılığını.

Bu süreçte kimseye küsmeyerek, gücenmeyerek, derdi olan, başı sıkışan herkesin dar gününde yanında olarak seçmeni kendisini sevdirdi.

Ilgaz dağı eteklerinde kurulu, adını dağdan alan Ilgaz ilçesi bir dağ kasabası, turizm potansiyeli yüksek olmasına rağmen pastadan istediği payı henüz alabilmiş değil.

Son yıllarda yeterli kar yağışının olmaması kış turizminin çok kısa geçmesini sağlamış.

Bu aşamada başkan Öztürk, Ilgaz Yıldıztepe turizm merkezini 4 mevsim hizmet verecek hale getirmekte kararlı.

Hala 'doğada olur mu?’ diyerek temkinli yaklaştığım Macera Parkı, Türkiye’de 100 proje arasında ilk onaylanan 10 güdümlü proje arasına girmeyi başarmış.  Macera parkının onaylanıp ihale aşamasına geçildiği müjdesini de verdi.

Anlatırken büyük beklenti içerisinde olduğu Macera Parkının yakında ihaleye çıkacağını ve bittiğinde Ilgaz’da, yaz turizmini patlatacağını söylüyor. 

Bu arada Ilgaz kent meydanı için kolları sıvamış, kamulaştırmalara başlamış bile. Meydan projesi yanlış duymadınız toplamda 45 milyon lira tutarında.

Meydan bir şehrin kimliğidir aslında. Bu aşamada ilçelerin meydan çalışmalarının 85 bin nüfuslu Çankırı il merkezinin önüne geçmesi, hem vizyon açısından sevindirici ama bir il merkezinin bu kadar geri durumda olması açısından ise üzüntü verici bir durum.

 

Şabanözü meydanını tamamlarken, Atkaracalar Belediye Başkanı Harun Oflaz Atkaracalar ilçe meydanının bayram sonrası 1. etabını, Ekim ayı sonunda ise projenin tamamını bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın projesi ise meydanla birlikte daha büyük kapsamlı bir çalışma şeklinde anlatması çok uzun bir proje.

Ilgaz aslında bir kavşak noktasında bulunuyor. İçerisinden Ankara- Kastamonu ve Samsun- İstanbul karayolları geçiyor. Yol üstü tesisleri büyük bir ekonomik girdi sağlıyor Ilgaz’a. Yaklaşık 250 kişi bu tesislerden ekmek yiyor. Öztürk, bu noktada Ilgaz’ı yol kenarına indirmekte kararlı.

Başkan Öztürk, belediyecilik alanında alt yapıyı yenilemeye başlamış bile. 2019 yılında başlattığı sıcak asfalt, kaldırım, orta refüj ve bordür çalışmasına tamamlandığında Ilgaz ilçesi hayatında görmediği 40 km’lik sıcak asfalta kavuşmuş olacak.

Konuya çok önem verdiğini söyleyen Başkan Öztürk 'Altyapısı tamamlanmayan hiçbir yerin üst yapısını yapmıyoruz. Önce altyapıyı tamamlıyor, sonra üst yapıyı yapıyoruz.' diyor.

Turistleri, Ilgaz ilçe merkezine sokmak için tarihi hamam restorasyon projesi  ile giriş katında yöresel ürünler, yaban hayatı müzesi ve üst katında butik otelden oluşan han projesi, kuruldan geçmiş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanarak ihale aşamasını bekliyor.

Ilgaz’ın içerisinden geçen 5 km uzunluğunda Pazar çayı ıslah ve rekreasyon projesi ise toplam 30 milyonluk bir proje olarak dikkat çekiyor.

Başkan Öztürk, kendi dönemi sonunda Ilgaz ilçesinin toplamda 200 milyon TL yatırım alacağını söylüyor.

Sohbetimizin sonunda olmazları bir bir hayata geçiren Mehmed Öztürk, beni alıp götürüyor 'büyük projem' dediği alana.  

Hemen D-100 karayolu kenarında çocukluğunda su çıktığını bildiği arazide yaptırdığı kazı sonucunda büyük bir göl alanı oluşturmuş. Göl, dipten gelen yer altı suyuyla besleniyor. 

Göl park tabiat parkı projesi 20 milyon lira tutarında bir proje…

Sazlıklar arasında ördekler, leylekler, cıvıl cıvıl kuş sesleri arasında adeta bir derya oluşturmuş.  

Anlayacağınız, belki Ilgazlı farkında değil ama Ilgaz’da sessiz bir devrim gerçekleşiyor.

Mehmed Öztürk, olmazı olur yapmış Ilgaz’a deniz getirmiş!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nagihan Gökçeoğlu Bektaş.
Nagihan Gökçeoğlu Bektaş. - 2 yıl Önce

Muhteşem

Fatih erkuş
Fatih erkuş - 2 yıl Önce

Bütün yapılan bu işler hizmetler mehmet öztürk başkanımız ılgaz sevdasındandır rabbim hayırlı hizmetler hayırlı uzun ömür versin

Gazi
Gazi - 2 yıl Önce

Şabanözü meydanı çok güzel oldu bir çaya bekleriz yapanlardan emeği geçenlerden Allah razı olsun...

Mithat kılıç
Mithat kılıç - 2 yıl Önce

Ilgazımız bu ülkenin en büyük değeridir tabi değerini bilene Öztürk Başkan göz bebeğmiz ılgazımızın üzerindeki brandayı kaldırmış tebrikler Sn başkanım ben şöyle tanımlayın bir devin uyanuışı diyorum inşAllah daha çook gizle şeyler olur ne verirsen elinden o gider seninl güzel hizmetler eserin olsun Mehmet başkanım