banner198

Çankırı Devlet Hastanesinde zararın büyüklüğü hesaplanıyor!

Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk ve usulsüzlükler sonucunda ortaya çıkan devlet zararını hesaplamak üzere mali müfettiş iş başı yaptı.

Çankırı Devlet Hastanesinde zararın büyüklüğü hesaplanıyor!
banner145

Çankırı Devlet Hastanesinde yolsuzluk ve usulsüzlükler sonucunda ortaya çıkan devlet zararını hesaplamak üzere mali müfettiş iş başı yaptı.

Çankırı Postası Haber Merkezimizin kamuoyunun gündemine taşıdığı “Çankırı Devlet Hastanesinde 'pes' dedirten yolsuzluk iddiası!” başlıklı haberimizin yankıları sürmeye devam ediyor.
 

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğünde yürütülen idari soruşturma neticesinde Çankırı Devlet Hastanesinde organize bir şekilde yapılan yolsuzluk ve usulsüzlük olayına karışan kişilere yönelik verilen idari cezaların ardından ortaya çıkan zararın tespit edilerek kişilerden rücu edilmesine yönelik işlemler hız kazandı.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğünde Pazartesi günü mesaisine başlayan Mali müfettişin hazırlayacağı hesaplamanın ardından kamu zararının net bir şekilde rakamlarla ortaya çıkması bekleniyor. Vesayetçilerin başrollerde yer aldığı yolsuzluk ve usulsüzlüklerin sonucunda devlet zararının milyonlarca liraya ulaşacağı iddialar arasında yer alıyor.

Öte yandan skandalı örtbas etmeye çalışan bazı vesayetçi kişilerin Ak Partili siyasilerle görüntü vermeye çalışarak sağlık camiasına karşı güçlü olduklarını göstermeye ve söylentilerin yalan olduğunu yayarak idareyi maslahatlarını sürdürmeye çalıştıkları kulislerde konuşuluyor. 'Yıkılmadım ayaktayım' mesajı ise başta sağlık camiası olmak üzer Çankırı kamuoyunda komik şekilde karşılanıyor.

Olayın geçmişi?

Bir sağlık çalışanının ihbarı üzerine Çankırı Devlet Hastanesinde bazı sağlık çalışanlarının nöbete gitmeden nöbet parası aldığı, yine riskli hasta taşıyormuş gibi risksiz hasta taşımalarına rağmen 2,5 yıl boyunca yapılan usulsüzlük ve yolsuzluklar sonucunda yaklaşık 10 çalışanın haksız kazanç elde ederek devleti 500 bin TL zarara uğrattığı belirtiliyor.

Hem hastane yöneticisi hem de sendika yöneticisi olduğu belirtilen bazı idarecilerin kendi sendika üyesi arkadaşlarını koruyarak haksız kazanımın elde etmelerine göz yumdukları ve görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmişti.

İddialara göre; Sağlık Müdürlüğünce soruşturma derinleştikçe hastane başhekimliğinden bazı arşiv belgelerinin kayıtları ilginç bir şekilde İdari Hizmetler Müdürlüğüne bağlı arşiv odasından Evde Nakil Hizmetlerinde görevli soruşturma geçiren isimler tarafından klasörler halinde alınarak arka çıkış kapısında özel araçla hastane dışına çıkartıldığı kameralar tarafından tespit ediliyor. Beş bin hastanın mahrem bilgileri bu şekilde kurum dışına çıkartıldığı öne sürülüyor.

Daha sonra kurum dışına çıkartıldığı iddia edilen hastaların mahrem bilgilerinin olduğu formlarda tahribat yapılarak evraklarda tahribat yapıldığı da soruşturma sırasında tespit edildiği önemli iddialar arasında yer alıyor.

Soruşturma için istenen 2017-2018 yılı Hasta ve Ambulans Kayıt Nakil defterleri de kaybedildiği söylenerek soruşturma dosyasına verilmiyor. Türkiye’de ise kimsenin aklına gelmeyen model Çankırı’da uygulanıyor. 2017 yılında ayrı ayrı müdürlüklere bağlı birimler olan Evde Nakil Birimi ve B1 İstasyon Acil Sağlık Hizmeti Birimleri, Acil Entegre ATT ve Sağlık Memurları Ambulans Hizmetleri Birimi adını alarak tek yetki altında toplandı. Birimlerin birleşmesi ile birlikte mevzuata aykırı bir şekilde hastanede tedavisi bitmiş nakil hastasını götüren ekipler, 112 acil hizmetlerinde görevli ekipler gibi %50 artırmalı nöbet ücreti almaya başladı. Aynı zamanda 112 acil ekiplerinin aldığı %50 riskli hasta birim farkı da evde nakil hizmeti veren ekiplere ödenerek devletten haksız kazanç elde edilmiş oldu.

Çankırı Postası

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 02:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
kara şeytan, pis bıyıklı şeytan ve kenafir gözlü şeytana
kara şeytan, pis bıyıklı şeytan ve kenafir gözlü şeytana - 4 yıl Önce

Euzibillahimineşeytaniraciym, senin ve diğer saçsız şeytanların şerrinden, iftirasından Allah'a sığınırım, bir insan nasıl kızının, oğlunun üstüne yalan yere yemin eder, gidin kendinizi mahkemede aklayın, olum ne yaptıysanız, zaten cezanızı çekeceksiniz, çocuklardan ne istiyorsunuz? Emin olun birgün sizi onlarda tanıyacak ve sizden iğrenecekler.

Vatandaşa cevap
Vatandaşa cevap - 4 yıl Önce

Sen daha haramı helalı, bilmiyorsun, etiği mi bilecen hayin, pisliğe öyle batmışsınız ki, temiz bir yer gösterilince mideniz bulanıyor, sağa sola iftira atıyorsunuz, sizinle aynı havayı solumak yeterince utanç verici zaten, daha fazla konuşup, o pis nefesini Çankırıya verme artık, git şu bursaya da birazda orayı kirlet.

Vatandaş
Vatandaş - 4 yıl Önce

Para alma verme olayı yok. açılan ve şimdiki yönetim zamanın da kapatılan birim var. burdaki olay bu birimde çalışanlar riks li birim kat sayısından yaralanırmı yararlanmaz mi.burda verilen fark doğru da olsa yanlış ta olsa bu tip ha erler ile ortalıkta sanki hırsızlık yolsuzluk var gibi haber yapmak ve haberlercilere servis yapmak etik değil.ayrca varsa yanlışlık geri ödeme yapılır ve alınır.
Daha öncede oldu devletin tüm kurumlarına şikayet edildi acil fark olayı ama sonuç tam tersi oldu.amaç çamur ve iftira atalım karalama yapalım ve kişilere zarar verelim .böyle bir dünya yok.elinde belge ve bilgisi olan savcılığa gider verir .devlet bunun yanlış veya doğru ,suçlu veya suçsuzu ortaya çıkartır.böyle her seferinde bu tip haber ler yapıp çankırı ve sağlığına zarar verilmektedir

KURTULUŞ
KURTULUŞ @Vatandaş - 4 yıl Önce

SİZDEN DAHA İYİ İFTİRA ATIP,KARALAYIP İNSANLARIN ŞEREF VE HAYSİYETLERİ İLE OYNAYAN VARMI BİLMİYORUM.AMA MAZLUMLARIN AHI NE BU DÜNYADA NEDE AHİRETTE YAKANIZI BIRAKMAYACAK.

külahıma anlat
külahıma anlat @Vatandaş - 4 yıl Önce

sakın yandaşları yormadan para kazandırmak için kurulmuş olmasın o birim :)

SIRADAKİ HABER