Sarıkamış harekâtında gizlenen gerçek!

Sarıkamış Harekâtında yaşanan can kayıpları abartılarak anlatılmıştır.

Özellikle Millî Mücadele'nin başlaması ile birlikte Türkistan topraklarında Basmacılar gurubuyla Ruslara karşı mücadeleye girişecek olan Enver Paşa, Anadolu'ya geçip Kurtuluş savaşına katılmak istemiştir.

Milli Mücadele ve Mustafa Kemal'in başarısız olması hâlinde yerini alabilmek için Batum'da hazırlıklara girişmiştir. Almanlar'ın Enverland diye tabir ettikleri Anadolu'ya "Hürriyet Kahramanı" Enver'in geçmesi demek Milli Mücadele'de tek bir yürek olunması gerekirken çift başlılığın doğmasına kapı aralayacaktı.

Ankara'da toplanan Büyük Millet Meclisi, İstanbul'da Osmanlı Padişahı Vahdettin ve Osmanlı Hükümeti ile amansız bir güç savaşına girişmişken Anadolu'ya Enver'in girmesi demek bu güç mücadelesinde üçüncü bir cephe açılmasına neden olacaktı.  

Ankara'nın Yunan ordusunu Anadolu'dan atmaktan başka yere harcayacak zamanı yoktu.

Bu yüzden Enver Paşa aleyhinde bir karalama kampanyasına girişmeye mecbur kalmıştı ve Sarıkamış bozgunuyla ilgili abartmalar bu kampanyanın parçasıydı.

İstiklâl Savaşı'nın en zor günleri yaşanıyordu, Enver'in Anadolu'ya girmesini istemeyen Atatürk, o günlerde Sarıkamış harekâtını gazetelerde yazdırarak Enver'e karşı kamuoyunda karalama kampanyası oluşmasını sağlamıştır.

Doğal olarak can kayıpları abartılmış, Genelkurmay kaynaklarının Üçüncü Ordu'nun mevcudunun o sırada 118 bin, muharip asker sayısının da 75 bin olduğunu defalarca duyurmasına ve Rusların da “donarak can vermiş 23 bin Türk askerini defnettiklerini" açıklamalarına rağmen"90 bin şehit" iddiası bugüne kadar devam ede gelmiştir.

Bu abartılı sayı toplumda büyük infial uyanmıştır. Sarıkamış'ta yaşananlar yedi yıl sonra uygulanan sansürün ortadan kaldırılması ile 1921'li yıllarda Türkiye kamuoyunda bu şekilde duyurulmuştur.

Her ne şekilde olursa olsun Sarıkamış Harekât tarihimizde büyük bir askeri hezimet yaşadığımız savaşlardan biri olarak hatırlanacaktır.

Bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım Serbes
Asım Serbes - 2 yıl Önce

Amin