Elektrik dağıtım firması Enerjisa’nın Çankırı’nın bazı ilçelerinde iki aydır elektrik sayacını okumaya gitmediği iddiası ile ilgili 17 Aralık 2014 tarihli  “Vatandaş Soruyor Neden Sayaç Okunmuyor” başlıklı haberimize BEDAŞ’tan yazılı açıklama geldi.


Yasal mevzuat hükümlerine aykırı bir işlem yapılmasının söz konusu olmadığının belirtildiği açıklamada; “Bazı kırsal bölgelerde adres yetersizliği, bölgeye ulaşımın zorluğu, fiziksel koşulların uygunsuzluğu gibi nedenlerle okuma periyotu bir ayı geçebilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için iyileştirme çalışmalarıyla beraber adres veri toplama kampanyası oluşturulmuş olup Ocak ayı itibariyle tüm sayaçlar düzenli olarak okunacaktır.” denildi.

BEDAŞ’tan gelen açıklama şöyle:

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak,  düzenlemeye ve denetlemeye tabi bir sektörde faaliyet göstermemiz nedeniyle, yasal mevzuat hükümlerine aykırı bir işlem yapmamız söz konusu değildir.

 

Endeks okuma işlemi, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde tanımlandığı üzere 30 gün içerisinde birden fazla defa yapılamamaktadır.

 

Mevzuat hükümlerinin de ötesinde kurumsal performans kriterlerimiz gereği endeks okuma faaliyetlerini en kapsamlı ve verimli şekilde gerçekleştirmekteyiz. Bölgemiz genelinde bulunan 3,6 milyon müşterimizin sayaçları belirli bir plan dahilinde her ay %95 oranında okunmaktadır.

 

Ancak bazı kırsal bölgelerde adres yetersizliği, bölgeye ulaşımın zorluğu, fiziksel koşulların uygunsuzluğu gibi nedenlerle okuma periyotu bir ayı geçebilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için iyileştirme çalışmalarıyla beraber adres veri toplama kampanyası oluşturulmuş olup Ocak ayı itibariyle tüm sayaçlar düzenli olarak okunacaktır.

 

Bu vesile ile müşterilerimizin kendi süreçleri ile ilgili müşteri ilişkileri kanalıyla şirketimizden bilgi alabileceğini ve siz değerli basın mensuplarının da şirketimizle ilgili her konuda Kurumsal İletişim Müdürlüğümüz ile irtibata geçebileceğini hatırlatırız.

 

Bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla,

 

Kurumsal İletişim Müdürlüğü

Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş

Dikkat elektrik faturası çarpmasın!

Editör: Haber Merkezi