Kalp ritim bozukluğu sonucu vefat eden Üniversite öğrencisi Sultan Ceylan’ın arkadaşları olayda ihmaller zinciri olduğunu düşündükleri ve bu tarz olayların bir daha  yaşanmaması için yetkilileri harekete geçmeye davet etti.


Çankırı Uluyazı kampüsü içerisinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu kantininde arkadaşları ile birlikte vakit geçirirken birden fenalaşarak bilicini kaybeden ve kaldırıldığı hastanede vefat eden Sultan Ceylan’ın ölümü sonrası Ülkü Ocakları Üniversite Birimi kampus giriş kapısı önünde basın açıklaması yaptı.


Sultan’ın ölümünde ihmaller zinciri olduğunu ve kendisine geç müdahale edildiğini ifade eden Samet Cenk, KYK 'da saat 16.45 olması ve mesai saatinin bitmemiş olmasına rağmen bir sağlık personelinin bulunmamasına dikkat çekti.    


Çankırı Ülkü Ocakları Üniversite Birimi adına açıklama yapan Samet Cenk şunları kaydetti;


“Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrenim gören ve kredi yurtlar kurumun da kalan Sultan Ceylan adlı öğrenci kardeşimizin ihmaller sonucu hayatını kaybetmesine tanık olduk. Saat 16.45 sularında yurt kantin önünde kalp krizi geçirmiştir ve yurt öğrencilerinin yardımları sayesinde ambulans çağrılması sağlanmıştır. Bu konuda yapılan ihmallerin Çankırı Ülkü Ocakları olarak bizlere rahatsızlık verdiğini ve derin üzüntü içerisinde olduğumuzu belirtmek isteriz. Olayda yapılan ihmalleri şu şekilde özetleye biliriz. Öncelikli olarak KYK'da saat 16.45 olması ve mesai saatinin bitmemiş olmasına rağmen bir sağlık personelinin bulunmaması, ikinci ihmal olarak ambulansın aranması ancak yarım saati aşkın bir sürede geç gelmesidir. Biz Çankırı Üniversitesi Ülkü Ocakları Birimi olarak bir ihmaller zincirinin olduğu düşüncesindeyiz. Öğrenci kardeşimize geç müdahale edilmiş ve bu onu kurtarmaya yetmemiştir. Bu acı olayın bir daha tekrar etmemesi için KYK'da daha teşkilatlı bir sağlık ekibinin bulunması, mesai bitiminden sonrada nöbetçi bir sağlık personelinin bulunmasını ve üniversite kampüsü içerisinde gerçekleşmesi muhtemel herhangi bir sağlık sorunu durumunda ilk yardım müdahalesinin yapılabileceği bir alan veya birim oluşturulmasını yetkililerden talep ediyoruz. Kampüs içerisinde bulunan ambulansın hiç bir işe yaramadığını olayın gerçekleştiği zaman diliminde yerinde bulunmadığına hepimiz şahit olduk. Bu olay hepimizin başına gelebilirdi. Bir daha bu gibi acı olayların yaşanmaması için yetkilileri göreve davet ediyoruz." 

Editör: Haber Merkezi