A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella, adil olmayan eleştirilerin dikkatlerini dağıtmasına izin vermeyeceklerini söyleyerek, "Kendi kaderimiz kendi elimizde. İş bize kaldı. Başka iki takımın sonucuna bel bağlamış değiliz. Sadece önemli olan bizim maçımız. Sahada cevabımızı vereceğiz" dedi.

Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda F Grubu 3. ve son maçında A Milli Futbol Takımı, yarın TSİ 22.00’de Volkspark Stadyumu Çekya ile karşı karşıya gelecek. Bu müsabaka öncesinde A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montella statta basın toplantısı düzenledi. Çekya’nın 3’lü savunma oynamasının hatırlatılması üzerine Montella, "3’lü oynayacaklar diye düşünüyorum. 3’lü savunma oynayan birçok takıma karşı oynadık. Farklı özellikleri var. Bizim de kendimiz has yöntemlerimiz var. İnanıyorum ki avantajlı olan biz olacağız. Açıkçası bu tür oyuna da biz alıştı" diye konuştu.

"Adil olmayan eleştiriler, bizi eğlendiriyor ve motive ediyor"

Eleştirilerin olabileceğini ifade eden İtalyan çalıştırıcı, "Öncelikle oyuncuların benim düşünce şeklimi paylaşmalarını istiyorum. Cenk Tosun gibi bu turnuva sahaya çıkmış başka oyuncuların son 12-13 yılda parçası oldukları en iyi takım olduğunu söylediklerini duyduk. Her zaman eleştiri olur. Adil eleştiri olur. Şahsen bunu kabul ederim. Durum düşünmeme sebep oldu. Bir de adil olmayan eleştiriler var. Bu bizi eğlendiriyor ve motive ediyor. Neden adil olmayan eleştiriler var, bunun türlü türlü sebebi olabilir. Biz tek vücut olduk. Dikkatimizin dağılmasına izin vermeyeceğiz. Motive olduk. Kendi kaderimiz kendi elimizde. İş bize kaldı. Başka iki takımın sonucuna bel bağlamış değiliz. Sadece önemli olan bizim maçımız. Sahada cevabımızı vereceğiz. 10 aydır da zaten bunu yapıyoruz. Tur kırdığımız rekorları hatırlatmak istemiyorum Onları destekleme zamanı" şeklinde konuştu.

"Sonuna kadar mücadele edeceğiz"

Baskının işlerinin bir parçası olduğunu aktaran Vincenzo Montella, "30 yıldır baskı bizim işimizin parçası. Bunu öğrenmeniz lazım. Pozitif bir baskı. Türk Milli Takımı’nın başına geldiğimde gruptan çıkamazsak diye endişe etmedim. Lider olarak buraya geldik. Amacımız yine burada gruptan çıkmak. İlk maçımızı kazandık. Türkiye bunu daha önce yapmamıştı. Yarın pozitif durumdayız. Taraftarımız ilk düdükten son düdüğe kadar bizi destekleyecektir. Eleştirilenlere hatırlatmak isterim, bu bizim ülkemiz. Başka milli takım yok. Bu çocuklar son dönemde bizim yüzümü güldürdü, desteklememiz lazım. Çocukların gerçekten bu desteğe ihtiyacı var. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Arda çok uzun süre alabilecek durumda değil"

Arda Güler’in neden oynamadığına açıklık getiren Montella, "Bu meseleyi aydınlığa kavuşturayım. Arda çok uzun süre alabilecek durumda değil. Bir önceki maça çıktı. Ona ben karar vermedim. Doktorumuz, sağlık ekibimiz ve futbolcu birlikte karar verdi. Riski almadan oynayabileceği belli bir dakika süresi vardı, o kadar oynadı. Ertesi gün meşhur bir video ortaya çıktı. Doktor ekibimiz ve kendisi ile bir araya geldik ve şunu gördük. Belli bir süreden sonra depara kalkamayacağını ve fiziki hazırlık seviyesinin buna elverişli olmadığı hep beraber tespit ettik. Arda, belli bir egzersiz seviyesinin ötesine dayanamayacağı fark ettiğinde gereksiz risk almamak adına kendisi programlanmış olan antrenmanı yaptı. 2 gündür antrenman yapıyor" açıklamasında bulundu.

’Hangi maçlarda santrforlu bir oyun oynayacaksınız?’ sorusuna İtalyan teknik direktör, "Akıllıca bir soru. Maç bizim elimizde, hakimiyet bizde rakibi son 30 metre alanında sıkıştırırken, o özelliklere ihtiyacımız olduğunda tabii forvetlerimiz de sahada olacak Turnuvada en çok atağa kalkan takımlarından biriyiz" dedi.

"3 harika kalecim var"

Kaleci tercihiyle ilgili ise Vincenzo Montella şunları söyledi:

"Kadromuzda diğerlerinden daha az dakika almış oyuncular var. Herkes için geçerli olması lazım. Altay; Galler, Almanya ve İtaya maçlarında iyi oynadı. 3 harika kalecim var. Bu şekilde tatlı problemimiz var. Aynı pozisyon açısında rekabet olması da önemli."

Maçtaki hataları kendinin de gördüğünü ifade eden Montella, "İkinci golden sonra takım için işler çok zorlaştı. Hiç beklemediğimiz anda oldu. Bunlar futbolun içinde var. Doğal olarak motivasyonumuz da düştü. Gol fırsatlarımız da oldu. En üst seviyede oynayabilen oyunculardan bahsediyoruz. 3 günde 1 maç oynuyorlar. Aradaki fark şu; onlar şans yapıp, bunları kullanabildiler. Biz aynısını yapamadık" diye konuştu.

"Kendi maçımızı düşünmemiz gerekiyor"

Çeyrek finalde Hollanda’ya elenen A Milli Futbol Takımı,  İstanbul’a geldi Çeyrek finalde Hollanda’ya elenen A Milli Futbol Takımı, İstanbul’a geldi

Montalla son olarak kendi maçlarını düşünmeleri gerektiğini söyleyerek, "Avantaj bizde. İşler bizim elimizde. Başka bir şeyin önemi yok. Taraftarın desteğinin farkındayız. Bu bizi güçlendiriyor. Maça motive şekilde çıkmamız lazım. İnanmamız lazım. Yaklaşımımız bu olacak" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA