banner198

Bu balıkları yemek kimseye nasip olmadı

Çankırı Atkaracalar'a bağlı Ilıpınar köyündeki Çanakkale Savaşı'nda savaştığına inanılan balıklar vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Bu balıkları yemek kimseye nasip olmadı
banner145

Atkaracalar ilçesine bağlı Ilıpınar köyünde 'Asker Balıklar' olarak bilinen balıkların vücutlarının tamamına yakınında yaralar bulunuyor. İlçede, balıkların Çanakkale Savaşı’na katıldığı ve savaş sonrasında sayılarının azalarak vücutlarının çeşitli yerlerindeki yaralarla ilçeye döndükleri iddia ediliyor.

Çevre esnafından Ahmet Öztürk, "Atalarımız Çanakkale'de savaşırken havuzdaki balıkların neredeyse tamamının yok olduğu söyleniyor. Bölgedeki vatandaşlar balıkların savaş bitiminde azaldığını ve bazı balıkların vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralarla geri geldiği ileri sürülüyor." dedi.

SAYILARI 600'Ü YUKARI GEÇMİYOR

 

Öztürk, köy havuzunda yaşayan balıkların sayısının yaklaşık 600 dolaylarında olduğunu ve köylülerin bu balıkların sayısının sürekli aynı kalmasına dikkat çektiklerini ve dengenin bozulmadığını söylediklerini vurguladı.

 

KEDİ VE KÖPEKLER BALIKLARI YEMİYOR

 

Ölen balıkları köylülerin uygun gördüğü bir alana gömdüklerini anlatan Öztürk, kedi veya köpeklerin bu balıkları yemediğini iddia etti.

 

KÖYDE KUTSAL SAYILIYORLAR

 

Köy eski muhtarı İsa Kuruçay ise balıkların bölgede kutsal sayıldığını ve rivayetlere göre yakalamak isteyen köylülere zarar verdiklerini belirtti.

 

BALIĞI KIZARTMAK İSTERKEN HANIMININ YÜZÜNÜ YAKMIŞ

 

Kuruçay, "Köye gelen çeşitli kişiler kutsallıklarını hiçe sayarak bu balıkları tutma girişiminde bulunmuş. Örneğin bir öğretmen balıkları yakalayıp eve götürmüş. Balıkları tavaya atıp kızartırken yağlar hanımının yüzüne sıçramış ve hanımının yüzü tamamen yanmış. Bir orman şefi de balıkları tutup bir tencereye koymuş. Balıklar beyazlaşmış ve ölmüş. Ilgaz’daki havuza götürmek için balıkları tutmuşlar, adama bir süre sonra felç inmiş. Köylüler, balıklara her kim zarar vermeye çalışırsa başına bir felaket geleceğine inanıyor. Anlattığım hikayeleri neredeyse köylülerin hepsi biliyor. Bu yüzden artık köylüler balıkları kimsenin yakalamaya cesaret edemediğini söylüyorlar." ifadelerini kullandı. 
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER