ÖZEL HABER- Türkiye'nin dört bir yanında farklı lezzetler sofraları süslerken Çankırı'ya ait en özel yemekler ve tatlılar herkes tarafından beğenilerek tüketiliyor.

Çankırı'nın coğrafi işaretli lezzeti: İnce Ekmek Muskası Çankırı'nın coğrafi işaretli lezzeti: İnce Ekmek Muskası

Çankırı'ya özel bir lezzet olan tÇankırı Höşmerim Tatlısı damakları tatlandırıyor. Unun tereyağında kavrulduktan sonra kaynar suda eritilmiş kaya tuzunun eklenmesiyle pişirilen ve üzerine petek bal koyularak servisi sıcak olarak yapılan yöresel tatlıyı tatmak için vatandaşlar, Kastamonu, Karabük, Kırıkkale, Ankara gibi komşu illerden Çankırı'ya geliyorlar.

Çankırı Höşmerim Tatlısının özelliği ise ülkede diğer yörelerde yapılan höşmerim tatlılarından kullanılan yumurta, irmik, peynir mayası, şeker gibi malzemeler bulunmaz. En önemli ayırt edici özelliği tuz konulması olup tuz, Çankırı Höşmerim Tatlısının tadını, yöredeki tabir ile “kivir kivir” yapar.  Üründe şeker yerine bal kullanılması da diğer bir ayırt edici unsurdur. Sıcakken üzerine bal koyularak sıcak servis yapılmasının sebebi, balın yavaş yavaş eriyerek meyanesini tatlandırmasını sağlamaktır. Çankırı Höşmerim Tatlısının coğrafi sınıra özgü üretim metodu,  ustalık becerisi gerektirir. Bu sebeplerle coğrafi sınır ile ün bağı bulunur.  

Editör: Bahadır Çimen