Çankırı'da cadde ve sokaklar sessiz sedasız yeniden paralı otoparka dönüştürüldü.


Çankırı'da daha önce iki defa uygulanan ancak uygulamada yaşanan aksaklıklar nedeni ile son verilen ücretli otopark dönemi yeniden başladı. Şehrin  ana arterlerden Atatürk Bulvarında ve civar caddelerde Sıraç Yol Boyu Otopark İşletmeciliğinin sarı yelekli park görevlileri fiş kesmeye başladı.  Çankırı Belediyesi ücretli park uygulamasının hangi cadde ve sokakları  kapsadığı ile ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.


On gün önce başlayan uygulamadan haberi olmayan bazı araç sürücüleri araç ön camına iliştirilen park fişini görmenin şaşkınlığını yaşadı. Bazı araç sahipleri ise ödeme yapmak istedikleri halde görevlileri bulamadıklarını ifade etti. Kimi vatandaşlar ise yolların kamu malı olduğunu ve zaten  otoparkı olmayan binalar için belediyeye para yatırıldığından otopark ücreti ödemeyeceklerini söylediler.-Yoldan otopark parası alamazsın-

Öte yandan cadde ve sokakların belediyeler tarafından ücretli otopark ilan edilerek kiraya verilmesini yargıya taşıyan Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği (BURTUKODER),  dönemin Burdur Belediyesi’nin 8 Nisan 2010 tarihinde aldığı kararla kent merkezindeki bazı caddelerin ücretli otopark ilan edilip kiraya verilmesini öngöre düzenlemenin iptali istemiyle Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak Mahkeme derneğin bu talebini reddetti. Mahkemenin red kararını temyiz eden derneği haklı bulan Danıştay 8. Dairesi, Burdur’daki kimi caddelerin ücretli otopark olarak tahsis edilmesinin yolunu açan belediye kararını, “yolların asıl amacına uygun olarak kullanılmasını olumsuz yönde etkileyeceği” gerekçesiyle iptal etti.


8 Mart 2016 tarihinde verilen karar, Ülke genelindeki benzeri uygulamalara emsal teşkil ediyor.

Editör: Haber Merkezi