Çankırılı Kore Şehitleri

1950 yılının 25 Haziran günü Kuzey Kore, Güney’e saldırınca tüm dünyayı etkileyecek ve tarihe Kore Savaşı olarak geçecek savaş patlak verdi. Birleşmiş Milletlerin yaptığı çağrı, Türkiye'nin de içinde bulunduğu durum dikkate alınarak TBMM'nin 30 Haziran 1950 tarihli oturumunda gündeme getirilerek kabul edildi.

25 Temmuz 1950'de alınan karar doğrultusunda; Genelkurmay Başkanlığı Kore'ye gönderilmek üzere; bir komutanlık karargâhıyla, üç piyade taburundan ve gerekli yardımcı birliklerden meydana gelen bir tugay ile 241. Piyade Alayını görevlendirdi. Yurdun çeşitli yörelerinde bulunan birliklerden oluşturulan tugayın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı, kurmay başkanlığına Yarbay Selahattin Tokay, 241. Piyade Alay Komutanlığına Albay Celal Dora atandı.

ABD'nin öncülüğünde Kuzey Kore’ye ve onu destekleyen Çin yönetimine karşı başlatılan seferberlik sonrasında Kore’de görevlendirilmek üzere bir “Birleşmiş Milletler Ordusu” kuruldu. Birleşmiş Milletler Ordusunda Türkiye de dâhil 18 Batılı ülkenin silahlı kuvvetlerinden birlik sevk edildi.

Henüz NATO’ya üye olmayan Türkiye, ABD’den sonra Kore’ye kara kuvveti göndermeye karar veren ilk ülke olurken 259 subay, 22 sivil ve askeri memur, 395 astsubay, 4414 erden oluşan toplam 5090 personellik kafile 21 günlük bir yolculuktan sonra 16 Ekim 1950’de Kore’ye ulaştı.29 Kasım 1950’de meydana gelen Kunuri Muharebelerinde Türk Tugayı, 8. ABD Ordusunun Çin kuvvetleri tarafından kuşatılmasına engel olarak, onu çok büyük bir felaketten kurtardı ama bunun için çok ağır bir bedel ödedi. Türk askeri mevcudunun önemli bir kısmını muharebe alanında kaybetti. Kunuri Muharebesi’nde 12 subay, 7 astsubay, 199 erbaş ve er olmak üzere toplam 218 askerimiz şehit oldu, 455 askerimiz de yaralandı.

Kore Savaşı 1953 yılına kadar devam etti ve kesin bir sonuca ulaşamadan sona erdi. Türk askeri Kore’ye asker gönderen diğer ülkelerle birlikte bölgeden çekilerek ülkeye döndü.

Türkiye 1952’de NATO’ya üye oldu.


Kore Savaşının Çankırı açısından 2 önemli özelliği vardır.

1. Bu savaşın komutanlarından Celal Dora Çankırı Piyade Okulunda görevli iken Kore’ye gönderilmiştir. Celal Dora, Mayıs 1950’de Trakya’da Yunan ve Bulgar sınırında Alay Komutanı olarak bulunduğu 268. Hudut Alayının lağvedilmesi sonrasında tayin edildiği Çankırı’da, 1950 yılı Ağustos ayında Çankırı Piyade Okulu Talimname Kurul Başkanı iken 16-17 Ağustos gecesi gönderilen bir telgrafla Kore Tugayı 241nci Alay Komutanlığına atanmıştır. Aslında Kore’ye gitmek üzere görevlendirilen 241. Piyade Alayına Komutan olarak Kurmay Albay Asım Eren’in tayini ilk olarak yapılmışsa da bu tayin daha sonra bilinmeyen bir sebeple iptal edilmiş ve Asım Eren’in yerine kurmay olmadığı halde sınıf subayı olarak tayin edilen Celal DORA’ya, 24 Ağustos’ta Alay Sancağı teslim edilerek Alay komutanlığı görevine başlamıştır. Celal Dora, Kore’ye giden ilk kafilede görev yapmış ve Ekim 1951’e kadar Kore savaşlarında bulunmuş daha sonra Kore’deki görevini başarı ile tamamlayarak 4 Ekim 1951’de yurda dönmüştür.

2. Kore Savaşında 27 Çankırılı asker şehit düşmüş, 34 Çankırılı askerde gazi olmuştur. Kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta şehit düşen, Çankırılı Kore şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

PUSAN ŞEHİTLİĞİNDE YATAN ÇANKIRILI 27 KORE ŞEHİDİMİZ:
1-İbrahim Ak (Çavuş) 2-Ömer Çoğalan (Çavuş) 3-Yusuf Karaaslan (Çavuş) 4-Bekir Barut (Onbaşı) 5-Necip Eren (Onbaşı) 6-Hidayet Akpınar (Er) 7-Abdullah Çakır (Er) 8-Satılmış Çatalkaya (Er) 9-Şaban Çepel (Er) 10-Mustafa Çetinkaya (Er) 11-Hasan Çiğdem (Er) 12-Ahmet Ecevit (Er) 13-Hüseyin Kadım-Er, 14-İlyas Kahveci-Er, 15-Mehmet Kara-Er, 16-İbrahim Karatekin-Er, 17-Kadir Kelleci-Er, 18-İsmail Ören-Er, 19-Mehmet Sönmez (Er) 20-Sadık Taşcı (Er) 21-İsmail Topal (Er) 22-Haydar Topuz (Er) 23-Halil Uzun (Er) 24-Mehmet Solmaz (Er) 25-Bekir Şahin (Er) 26-Abdurrahman Eşit (Piyade Başçavuş) 27-Sebahattin Oskay


YORUM EKLE
YORUMLAR
kamuran
kamuran - 4 yıl Önce

kore gazilerinin listesinide yayınlarmısınız acaba

F. H. Talay.
F. H. Talay. - 4 yıl Önce

Rahmetli Dayım Mhbre. Bşçvş. Mustafa Özdemir ilk kafilede görev yapmış, Gazi olarak dönmüş. Mayıs 1986 da aramızdan ayrıldı. Tüm asker şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Sezen
Sezen - 4 yıl Önce

kore'ye asker göndermemeliydik. ayrıca natonun bugüne kadar bize hangi faydası olmuş?

ziya yolcu
ziya yolcu - 4 yıl Önce

onbaşı necip eren bizim kğylü alah rahmet eylesin

F.Gökhan Atlas
F.Gökhan Atlas - 4 yıl Önce

Kore şehidi Hüseyin Kadım da Maruf köyünden, Allah hepsinden razı olsun.

melda
melda - 3 yıl Önce

dedemin çankırıdan giden askerlerin arasında olduğunu gösteren bir kaydı veya belgeyi nerden bulabilirim ?

Mustafa KARAARSLAN
Mustafa KARAARSLAN - 1 yıl Önce

Yusuf Karaarslan amcam olur .Allah rahmet eylesin. İki çocuğu ve hanımı yetim kaldı. Acısı çok büyük. Başından geçen bilir.