Çankırı’nın Eldivan ilçesinde her yıl düzenli olarak yapılan Eldivan Kiraz Festivalinin tasarruf tedbirleri kapsamında bu yıl yapılmamasına karar verildi. Festivalin sadece Hacı Murâd-ı Velî’yi Anma kısmının etkinlik olarak kutlanmasına karar verildi.

Çankırı’da şiddetli lodos aydınlatma direğini böyle salladı Çankırı’da şiddetli lodos aydınlatma direğini böyle salladı

Eldivan ilçesinde her yıl kirazların çıktığı dönemde, Çankırı ve Ankara’dan vatandaşların yoğun katılım sağladığı festivale bu yıl tasarruf tedbirleri damgasını vurdu. Yöre insanının büyük ilgi gösterdiği festivalin etkinliklerinden, konser ve eğlence kısmının bu sene tasarruf tedbirleri kapsamında yapılmamasına karar verildi.

Bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilecek olan programla 'Hacı Murâd-ı Velî Anma ve Anlama Etkinlikleri' yapılıyor. 28 Haziran 2024 Cuma günü Seydi köyünde bulunan Hacı Murâd-ı Velî Külliyesinde Saat 12.00’da başlayacak olan program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mevlid-i Şerif okunmasıyla başlayacak. Cuma namazının ardından devam edecek programda; protokol konuşmaları, ‘Hacı Murad-ı Veli, bizim için ne ifade ediyor’ konulu panel düzenlenecek. Anma ve anlama programı, Türk Tasavvuf Musikisi konseri ve ikramlarla son bulacak.  Anma etkinlikleri giderlerinin kamunun kasasından ödenmeyeceği, sponsorlar tarafından karşılanacağı öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl 29'uncusu yapılan Hacı Murâd-ı Velî’yi Anma ve Kiraz Festivali Temmuz ayı başında gerçekleştirilmişti.

Editör: Ercan Şeker