Borsa İstanbul Pay Piyasası’nın temel göstergelerinden biri olarak tanımlanan ve kısacası piyasa değeri ve işlem hacmi olarak incelendiğinde de borsada en yüksek ilk 100 hisse senedinin performansını ölçen bist100, yılın belli ay aralıkları olmak üzere toplamda 4 endeks dönemi kapsamaktadır.

  • Ocak – Mart
  • Nisan – Haziran
  • Temmuz – Eylül
  • Ekim – Aralık ayları olmak üzere, 4 endeks döneme sahip BIST 100 endeksi,borsanın saatleri içerisinde her 1 saniyede bir seans süresi dahilinde hesaplanırken anlık olarak borsada yayımlanmaktadır.

Borsa, dünyanın her bir yerinde saat ayrımından dolayı her an canlı olan, her an yatırımlarınızda kazançlar elde edebileceğiniz, çok büyük bir yapıya sahip yatırım alanıdır. Paranızı değerlendirmek istediğiniz alanlarda BIST 100 değerlendirmesi çerçevesinde doğru aracı yatırım şirketleriyle çalışılması da önemli detaylardan biri olacaktır.

Gündem konularından biri olan koronavirüs, insanların yaşamına kadar etkileyici gücü olmasından dolayı son derece borsa tarafında da büyük tehditler oluşturdu. Hal böyle olunca BIST 100 endeksleri incelenirken, ekonomi haberleriyle takibi yapıldığında gündem ile borsa ilişkisine yönelik doğru etkileşimleri kurabilmek önemlidir. Bu noktada Alnus yatırım bist100 ile fark yaratabilir ve ihtiyacınız olan doğru kazançları çok kısa süreli veya uzun vadeli yatırımlar ile birlikte görebilirsiniz.

Koronavirüs, Borsanın Düşmesine Neden mi Oluyor?

Ekonomi haberlerinin okuması yapılırken genelde BIST 100 endeksleri okunur ve bu endekslere bağlı borsada düşüş veya yükseliş olduğuna dair yorumlar görülür. Borsanın düşüşü ya da yükseliş değerlerini BIST 100 yorumlarıyla fark etmek mümkündür. Bunun nedeni, kitleyi temsil eden örneklemdir ve buna bağlı kalarak 100 şirketin hisse senedi, Borsa İstanbul'un bir nevi temsilcisidir.

Koronavirüsün Türkiye'ye ulaştığı ilk haberler, Mart 2020 başlarında başladı. Şubat sonu - Mart ayı başlarında başlayan BIST 100 düşüşüyle beraber 2020 Ocak – Mart dönemine göre %15’lik kayıp ile seyir ediyor. Şu anki dönemde, 2020’ye yüksek başlamasıyla Alnus yatırım bist100 için yatırıma hala açık ve güvenilir durumlarını göstermektedir.Koronavirüs sebebiyle oluşan yasakların kalkarak normal hayata dönülmesi, BIST 100’de yukarı doğru hareketlenmeyi sağlarken, trend bir yükseliş beklentisini de doğruluyor.

Genel anlamda bu ve benzer yatırımlar için, BIST 100’ü ekonomi ve borsa dünyasında en çok etkileyen faktörlerin en bilinenlerini ayrıştırarak, günlük takibi yapılması ve geçmiş yıllara bakılıp en iyi öngörüler sağlanması mümkün olabilmektedir. 12 aylık, 24 aylık grafiklerde okumalar ve ekonomi haberleri ile takibi sağlandığında, kısa süreli olarak 3 – 6 ve 12 aylık gelecek öngörülerin de yapılması mümkün olabilmektedir. Doğru yatırım firmalarının tercihi yapılması durumunda, en iyi yatırımlarla 7 gün 24 saat işleyen bir borsada kazançlarınızın katlanmasını seyredebilirsiniz.

En büyük kazançlar, kriz dönemlerinin fırsata çevrildiği zamanlardır. Bu değerlendirmeyi yapabilen ve ekonomiyi en iyi okuyan bireyler, yatırımlarını doğru yatırım aracı firmalarıyla anlaşarak yaptıklarında büyük kazançların sahibi olabilirler.

petshop
Editör: Haber Merkezi