banner198

Buğday Pazarı Medresesinde Tarihi sohbet

Romanya Babeş-Bolyaı Üniversitesi Türkoloji Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tasin Gemil Orta Asya Türk Cumhuriyetleri üzerine tarih sohbeti yaptı.

Buğday Pazarı Medresesinde Tarihi sohbet
banner145

Çankırı Belediyesi’nin misafiri olarak Çankırı’ya gelen Romanya Babeş-Bolyaı Üniversitesi Türkoloji Enstitü Müdürü Prof. Dr. Tasin Gemil, Buğday Pazarı Medresesinde Orta Asya Türk Cumhuriyetleri üzerine tarih sohbeti yaptı.

 

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş’ın da katıldığı tarih sohbetine üniversitede görev yapan tarihçi hocalar ve tarihe ilgi duyan Çankırılılar katıldı.

 

Belediyenin guzine üzerinde pişen ıhlamurla birlikte kestane ve patlamış mısır ikramında bulunduğu tarih sohbeti yaklaşık iki saat sürdü. Türkiye Romanya ilişkileri, Türk Cumhuriyetlerinde son dönemde yaşanan olayların da değerlendirildiği sohbet katılımcıların sorularına Prof. Tasin Gemil’in cevaplandırması ile sona erdi.

 

 

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı İrfan Dinç, Romanya gezisinde Tasin Gemil hocanın Romanya’da tek başına büyük bir özveri ve fedakârlıklar içerisinde Türk Romen dostluğunu geliştirmek ve Türklerin orada daha fazla yatırım yapmaları için çalıştığını söyledi ve hocaya teşekkür etti.

 

Prof. Tasin Gemil’de Çankırı’da Belediye Başkanı İrfan Dinç ve arkadaşları tarafından çok büyük bir ev sahipliği ile ağırlandığını belirterek, kendisine gösterilen ilgi ve alakaya teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER