Ankara’dan Çankırı’ya günü birilik turizm amaçlı tren seferlerinin tanıtımı için Çankırı’nın maskotu TUZİ, Ankara sokaklarından tanıtım broşürleri dağıttı.

Başkent Ankara’nın hemen yanı başında yer alan Çankırı turizm atağına geçiyor. Kültür turizminin ön plana çıktığı günümüzde yeterli payı alamayan Çankırı’da, 1934 yılında başlayan "Tenezzüh (Gezinti) Treni" seferleri, "Turistik Tuz Ekspresi" ile yeniden canlanıyor.

İlk kafileyi 8 Mayıs 2024 tarihinde Ankara’dan Çankırı’ya getirecek olan trenin tanıtımı için Çankırı’nın Maskotu TUZİ seçildi. Bilindiği üzere Çankırı Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nde yapılan kazılarda çıkarılan 8 buçuk milyon yıllık kılıç dişli kaplan fosili, tuz festivalinin maskotu olmuştu. TUZİ Ankara’nın işlek caddelerinde büyük ilgi odağı oldu.

Genç Yarenler ilk ocaklarını yaktı! Genç Yarenler ilk ocaklarını yaktı!

Ankara-Çankırı-Ankara güzergahında cumartesi günleri günübirlik olarak sefer yapacak turistik tren 250 yolcu kapasitesine sahip olacak. 07.50'de Ankara Garından hareket eden tren, Çankırı programının tamamlanmasının ardından akşam 19.40'ta Çankırı Garından hareket ederek Ankara'ya dönecek.

Katılımcılara keyifli bir tren yolculuğunun yanında, Hititler döneminden bugüne kadar kaya tuzunun çıkartıldığı Yer Altı Tuz Şehri gezdirilecek. Birbirinden farklı konseptlere sahip butik müzeleri ve tarihi mekanları görme fırsatı sağlanacak. Zaman içerisinde yolculuk yaptıracak bu nostaljik tur ile Çankırı'nın coğrafi işaretli geleneksel lezzetleri de deneyimlenebilecek.

Editör: Haber Merkezi