Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği üyeleri İstanbul Harbiye Askeri Müzesinde tarih yolculuğuna çıktı.

Kuruluşundan itibaren Kurşunlu ve yöresine tarih ve halk bilimi araştırmaları ile farklı konularda yaptığı çalışmalarla büyük heyecan katan Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği, ülkemizin en önemli askeri müzesi olarak kabul edilen Harbiye Askeri Müzesine ziyaret gerçekleştirdi.

Img 0089 Copy

Kurşunlu, Çankırı, Ankara ve İstanbul’dan katılım sağlayan dernek üyeleri ile birlikte Harbiye Askeri Müzesine gelen tarih meraklıları, Türklerin Orta Asya’da başta  Hun İmparatorluğu ve Göktürk Devleti olmak üzere Anadolu’da Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tarihi süreçlerinin izlerini  görme fırsatı yakaladı. Ziyaretçiler, orijinal belgeler, harplerde kullanılan savaş aletleri, üniformalar, tablolar ve 3 boyutlu panoramik savaş alanlarının canlandırıldığı bölümlerden oldukça etkilendi.

Img 0095 Copy

Ermenilerin Türklere uyguladığı katliamın orijinal belgelerinin sergilendiği salon da gezinin dikkat çeken bölümlerden birisi oldu. Bu bölümde Berlin’de Ermeni tetikçi tarafından şehit edilen Talat Paşa’nın kanlı gömleği ile sergilenen özel eşyalar yer aldı.  

Img 0207 Copy

Gezinin en önemli bölümü ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün harbiye de okuduğu sınıfta yaşandı. Atatürk’ün sıra arkadaşları ile temsil edildiği salonda hatıra fotoğrafı çektiren dernek üyeleri, Türklerin zaman içerisinde ki tarihi serüvenine şahit oldu. 

I M G 0034

Rehber eşliğinde gerçekleştirilen müze gezisi, Dünya’nın en eski askeri bandosu olarak kabul edilen Mehter Takımı konserinin ardından son buldu.

Geziye; Kurşunlu Belediye Başkanı Şerafettin Uslu,  Çankırı Dernekler Konfederasyonu Başkanı Kaptan Mustafa Can, ÇANDEF Onursal Başkanları Mehmed Dereli ve Ömer Lütfi Özenç, Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz, spor yazarı Atilla Türker,  tarih araştırmacıları ile dernek üyeleri katıldı.

Img 0268 Copy

Program sonunda Kaptan Mustafa Can ve Narinç Kaşka’ya Kurşunlu Tarih Araştırmaları Derneği adına Kurşunlu Belediye Başkanı Şerafettin Uslu tarafından teşekkür belgeleri sunuldu.

Img 0297 Copy

Img 0253 Copy

Img 0251 Copy

MHP Kurşunlu’da gövde gösteri yaptı! MHP Kurşunlu’da gövde gösteri yaptı!

Img 0209 Copy

Img 0035 Copy

I M G 0119

Img 0154 Copy

Editör: Ercan Şeker